Gece Terörü(Parasomnia) Nedir?


1
1 paylaşım, 1 puan

Gece Terörü,kişilerde uykuya tam olarak daldığınızda ya da uyuklarken yaşadığınız olaylara denilen bir grup uyku bozukluğu olarak terimlenmektedir. Daha açık bir şekilde belirtirsek Parasomnia, derin uyku sırasında ortaya çıkar. Hasta, uykudan korkuyla uyanıp boş gözlerle etrafa bakarak bağırmaya ya da çığlık atmaya başlar. Beraberinde genellikle çarpıntı, hızlı soluma, ciltte kızarıklık, terleme, kas kasılmaları da olur.

Gece Terörü(Parasomnia) Nedir?

Gece terörü hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görünmektedir. Genelde hastalardan gelen bilgi ve şikayetlere bakarsak stresli ve aşırı yorgunluğun yaşandığı dönemlerde yaşanmaktadır.Çocuklarda görülen gece terörü hastalığında gözler açık olabilir. Çığlıkla başlayan uyku teröründe hasta konuşabilir, hatta uyanıkmış gibi görülebilir. Aslında derin bir uykudadır.Gece terörü her yaştan insanlarda görülür, ancak çocuklarda daha yaygındır. Çocuklar özellikle savunmasızdır. Genellikle 5-7 yaş arasında görülme sıklığı yüzde 1-6’dır. Ergenlik döneminde sıklık azalır. Erişkin dönemde görülen gece terörünün genellikle çocukluk başlangıçlı olduğu düşülmekte olup, görülme oranı yüzde 1’e kadar düşer.

Benzer içerik:  Kediler için tasarlanan fanus yatak

Gece Terörünün Tedavisi nedir?

Gece terörü yaşın ilerlemesi ile birlikte kendiliğinden kaybolma eğilimindedir. Düzelmeyen ve 2-3 aydan uzun süre devam eden durumlarda mutlaka çocuk ve yetişkin olarak psikiyatri ya da çocuk -yetişkin noroloji uzmanına danışılması gerekir.Çocuklarda görülüyorsa gündüz uykusuna yatırılmalıdır..