Geceleri çorapla uyumanın zararları neler?


0

Özellikle kış aylarında ayaklar daha çok üşüdüğü için kişiler gece yatarken daha çabuk ısınmaları için çorapla uyumayı tercih etmektedir. Bu gibi durumlarda ayaklarımız terler ve havasız kalır sonuçlarında ise bilmediğimiz ama tahmin edilmesi çok kolay rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Çoraplarda bulunan lastik ayak bileklerini sıktığı için dolaşım bozukluğu meydana gelebilir. Bakalım geceleri çorapla uyumanın zararları neler?

Geceleri çorapla uyumanın zararları neler?

Bazı insanlar kansızlık ve demir eksikliği sonucu çok fazla üşüdükleri için çorapla yatmayı tercih ederler. Oysa bu durumun bilmediğimiz bir çok zararı mevcut. Çorapla yatmak, çorap lastiklerinin uzun süre baskısı sonucu “periferik” dolaşımı olumsuz etkiler, yani o bölgedeki kan dolaşımını bozar.Aynı zamanda ayak bu durumda gece boyu hava almadığı ve ayaktaki gazlar dışarı kendini atamadığı için ayaklarda mantar olma olasılığı fazladır.

Tırnaklarda dökülmeler

Gece çorapla yattığınızda ayaklarınızdaki kan dolaşımının yavaşlaması sonucu,tırnaklarda dökülmeler ve cildinizde kuruma meydana gelebilir. Bunun sebebi yine kan dolaşımı yavaşlaması ve terlemenin büyük etkisi vardır.

Çorapta deterjan kalması

Çorapta kalan deterjan artıkları uzun temas sonucu irritan dermatitlere ya da alerjik dermatitlere neden olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler oluşturabilir, ayrıca deride kurumayla birlikte kaşıntılara neden olabilir .Bu yüzden gece yatarken çorapların çıkartılmasını deri ve ayak sağlığı açısından son derece önemlidir.

Doğru ayakkabı giyilmesi

Gün içerisinde çok hareketli bir hayatınız varsa ya da ayakta çalışan bir kişiyseniz ayakkabı ortopedik ve ayağı fazla terleten malzemeden yapılmamış olmalıdır. Çok dar ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Doğru çorap seçilmeli

Ayakkabılar, ayağı terletmeyen, pamuklu çoraplarla giyilmeli, çoraplar sık değiştirilmeli, yıkandıktan sonra iyi durulanmalıdır, çorapta deterjan artıkları kalmamalıdır. Ayrıca çoraplar gece yatarken çıkarılmalıdır.

Damar genişlemesi

Geceleri rahat uyuyabilmek için vücut merkez sıcaklığımızın 0,5 ile 0,8 derece düşürülmesi gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Belçika’daki Liege Üniversitesi’nin Uyku Birimi’nden Puertas, “Bunu sağlamak için de el ve ayak damarlarımızın genişlemesi gerekiyor. Böylece cildimize daha çok kan gidiyor ve vücut sıcaklığı da azalıyor” diyor.

Uykuya dalma süresi

Araştırmalar sonucu kişilerde damar genişlemesinin uykuya dalma süresini de kısalttığını ortaya koydu. NSF ayakları ısıtmanın buradaki kan damarlarını genişleterek beyni “yatma vakti” mesajını da verebiliyor. Bu yüzden uykuya dalmakta zorlananlar için çorap güvenilir bir yardımcı olabilir.

Ayak bakımı

Ayak bakımı bu durumda çok önemlidir. Mümkün olduğunca okaliptus özlü kremlerle ayaklar havalandırılmalıdır. Akşamları çoraplarınızı çıkartıp ılık bir suya ayaklarınızı koyu içerisine bir iki damla nane yağı damlattıktan sonra bekleyebilirsiniz. Ayaklarınız hem hava almış hemde rahatlamış olacaktır.

Gece çorapla yatmak günah mıdır ?

Temizlik Ancak önemli olan çorabın, giysinin temiz olmasıdır bu sağlığımız içinde gereklidir. İnsanlar içinde söylenen “çorapla yatan kişi eğer ölürse, pis gider” lafı tümüyle uydurulmuştur ve aslı yoktur. Adabı bahsinde, kişinin Çorap veya üzerindeki kıyafetlerle yatmaması tavsiye edilmektedir. Eğer kişi üşüyorsa, çorabıyla veya kıyafetiyle, mest ayakkabısıyla da yatabilir. Bu durum İslam dininde haram yada günah olmamaktadır. Kişinin Çorabıyla yatağa girip uyumasının dinimizce bir sakıncası olmamaktadır.