060923-O-0000X-001 Marinette, Wis. (Sept. 23, 2006) – The nation’s first Littoral Combat Ship, Freedom (LCS 1) – the inaugural ship in an entirely new class of U.S. Navy surface warships – makes a spectacular side launch during her christening at the Marinette Marine shipyard. The agile 377-foot Freedom -- designed and built by a team led by Lockheed Martin -- will help the U.S. Navy defeat growing littoral, or close-to-shore, threats and provide access and dominance in coastal water battle-space. Displacing 3,000 metric tons and with a capability of reaching speeds well over 40 knots, Freedom will be a fast, maneuverable and networked surface combatant with operational flexibility to execute focused missions, such as mine warfare, anti-submarine warfare, surface warfare and humanitarian relief. Photo released courtesy Lockheed Martin.

Gemiler neden batmaz,geminin denize indirilme anı


0
2 paylaşım

İnternette gördüğümüz bazı görüntülerde denize indirilen yük gemilerinin nasıl batmadan indirildiğini hepimiz merak etmişizdir. Bu denli yüksek ve ağır gözüken gemilerin batmama sebebi bildiğiniz üzere tamamen suyun kaldırma gücüne bağlıdır.

Geminin bir kısmı suyun içindeyken, kalan kısmı suyun yüzeyinde kalıyorsa o cisim batmıyordur. Çelik gibi yoğunluğu çok fazla olan metallerden yapılan gemilerin bu anlatımlara göre batması gerektiği düşünülse de bu aşamada devreye toplam yoğunluk girmektedir. Gemilerin üretiminde kullanılan metal materyallerinin yoğunlukları her ne kadar sudan ağır olsa da, geminin toplam yoğunluğu sudan az olduğu için batmadan su üstünde kalabilmektedir.

Gemilerin batmamasının nedeni, suyun kaldırma kuvveti ve yoğunluktur. Suyun yoğunluğundan ağır olan cisimler batar, suyun yoğunluğundan hafif olanlar yüzer. Gemiler, sudan çok daha ağır metallerden yapılsa da, toplam yoğunlukları sudan az olduğundan yüzerler. Bunun başlıca nedeni oyuk yapıları nedeni ile içlerinde fazlaca hava barındırmaları ve hacimlerinin geniş olması söylenebilir.

Büyük gemilerin denize indirilme anına aşağıdaki videodan tanık olabilirsiniz.

Benzer içerik:  İBB sosyal tesisleri,otobüs hatları derken hava yolu şirketi'de kuruyorOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.