Gezegenler Hakkında Bilgiler


0
1 paylaşım

Gezegenler, yıldızın etrafında dolanan gök cismidir. Güneş sisteminde kabul edilen sekiz adet gök cismi mevcuttur.  Güneş Sistemi gezegenlerine benzer gök cisimlerinin dolandığının saptanması, “gezegen” tanımının sınırlarının bulanıklaşmasına neden olmuştur.Uluslar arası gökbilim birliğinin kabul ettiği sekiz adet gök cismi nedir ? özellikleri nelerdir bakalım.

Gezegenler ve Çeşitleri Nelerdir 

Uluslararası Gökbilim Birliği’nin (IAU), kabul ettiği Güneş Sistemi’nin sekiz gezegeni, Güneş’e yakınlık sıralarına göre şunlardır:

-Merkür
-Venüs
-Dünya
-Mars
-Jüpiter
-Satürn
-Uranüs
-Neptün

Bu sekiz gezegenin dışında daha önce gezegen olarak tanımlanan Plüton IAU’nun yeni tanımlamasına göre Cüce Gezegen olarak kabul edilmektedir. Bir cüce gezegen, gezegen boyutunda olan (gezegen boyutlu nesne), ancak ne gezegen ne de doğal bir uydu olan bir gök cismidir.

-1995-2005 yılları arasında yapılan araştırmalar sonucu güneş etrafında dolaşan fakat bilinemeyen 150 adet gök cismi bulunmuştur.

-Merkür:Sıcaklığı çok fazla olan merkür gezegeni gece -175 derece olurken gündüz 500 derece kadar ısınmaktadır. Atmosferi yoktur ve yüzeyi kayalıktır. Kendi çevresindeki dönüşünü 58 günde, güneş çevresindeki dönüşünü 88 günde tamamlar.Sümerliler tarafından 3000 yılında keşfedildiği söylenilen Merkür güneş sistemindeki en küçük gezegendir. Manyetik ve ince bir yapısı olan merkür’ü bu zaman kadar 2 araç ziyaret etmiştir.

-Venüs:Venüs, Güneş ve Ay’dan sonra Dünya’dan gözlemlenebilen en parlak gezegendir.Milyarlarca yıl önce venüs’ün dünya gibi bir iklimi olduğu söylenmektedir. Venüs, ortalama 462 °C yüzey sıcaklığı ile Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegenidir.Gezegenler arasında kadın adı olarak bilinir.

-Mars : Gezegen kan kırmızı renginden dolayı Roma savaş tanrısı Mars’ın adını taşımaktadır.Mars sıcaklığı -80 ile -120 olarak bilinir. Mars yüzeyinde devasa toz rüzgarlı görülmektedir.Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucu 39 araçtan 16 ‘sı başarılı bir şekilde marsa varış sağlamıştır. Mars’ta da Dünya’da olduğu gibi farklı mevsimler yaşanır.

-Jüpiter: Jüpiter’in toplam 67 adet uydusu bulunmaktadır. Jüpiter’in Güneş etrafında dönmesi 11.86 Dünya yılı sürmektedir.Jüpiter’in kütlesi Güneş Sistemi’ndeki diğer tüm gezegenlerin toplam kütlesinden 2,5 kat daha büyüktür.Jüpiter’in varlığının Babiler tarafından bulunduğu söylenilmektedir.

-Satürn: Sıcaklığı düşüktür(-145). En belirgin özelliği halkalarının olmasıdır. Yoğunluğu sudan az olan tek gezegendir.Çıplak gözle Dünya’dan gözlemlenebilen 5 gezegenden biridir.Satürn’ün Güneş etrafında dönmesi 29.4 Dünya yılı sürer.

-Uranüs: Uranüs metan gazı içeriği salgıladığı için rengi yeşil ve mavimsi bir renk olarak bilinir. Derecesi -224 oldukça soğuk olarak kabul edilir. Gezegenin Güneş etrafında bir turu tamamlaması 84 Dünya yılı sürmektedir.

-Neptün : Plüton’un gezegen statüsünün alınmasından sonra Güneş Sistemi’ndeki Güneş’e en uzak gezegendir.Neptün’ün yerçekimi Güneş Sistemi’ndeki Jüpiter sonra en güçlü çekim gücüne sahiptir.Roma deniz tanrısı Neptün’ün adını almıştır.Yüzey ısısı ortalama -214°C’dir.

-Plüton :Plüton, güneş çevresinde 250 yılda bir tur dönerken, kendi ekseni etrafında 6 gün 9 saat 17 dakikada dönüşünü tamamlar.