Gitar Telleri Hakkında Bilinmeyenler


0

İnsanoğlunun müzikle tanışması ilk olarak çevresindeki materyalleri çalarak onlardan tını yaratmasıyla olmuştur. Bu daha sonra çok çeşitli enstrümanlara bölünmüş ve hepsinin kendine özel tınısı olarak şekillenmiştir.Bunlardan biri olan gitar dünya üzerinde hemen hemen her tınıyı seslendiren ve yaygın olarak kullanılan bir çalgı aletidir.İçerisinde tel bulunduran gitar tınısını parmak ve pena ile bulur.Gitarda bulduğunuz ses tınısı hem gitarın şekline göre hemde tellerine göre değişmektedir. Aynı zaman da gitarın sesinde tellerin bakımının da etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Gitar  ve Tel Çeşitleri Nelerdir 

-Klasik Gitar: Klasik gitar, tüm gitar türlerinin anası  ve çok sık rastlanılan bir tür olarak kabul edilmektedir. Gövdesinin tam ortasında, “ses deliği” adı verilen yuvarlak bir boşluk bulunmaktadır. Çalışma prensibi ise, teller titreştiği anda, bu ses boşluğu içindeki havanın titreşerek buradan dışarıya ses vermesidir. Gitarın üzerinde, yukarıdan sayıldığında görülen ilk 3 tel, kalın teller olarak bilinir ve ipek üzerine sarılmış çeliktirler. Aşağıdaki 3 ince tel ise, naylondur. Genellikle klasik ve flamenko müzik türlerinde kullanılmaktadır.Klasik gitarda kullanılan tel yapısı sanayi devriminden önceye kadar dayanır.Sanayi devriminden önce hayvan bağırsakları kurutulup gitar teli olarak kullanılmaktaydı.Sanayi devriminden sonra günümüze kadar gelen  klasik gitar tellerinin alt üç teli naylon, diğerleri ise metaldir. Naylon tellerde değişik oranlarda karbon ve farklı bileşenler kullanılır. Bas nitelikli tellerde ise ipek veya sentetik lifler üzerine sarılan metaller kullanılır.

-Akustik Gitar: Akustik gitar görünüş olarak klasik gitara hemen hemen aynıdır.Ancak klasik gitara göre daha şişman ve basıktır. Yine klasik gitar ile kıyaslandığında, sapının daha dar ve tellerinin çelik olduğu görülür. Kalın 4 teli sarımlı, diğer 2 tel sarımsızdır. Ses daha temiz ve sert çıkmaktadır. Genellikle pena ile çalınır. Rock, blues ve caz müzik türlerinde sıklıkla kullanılır.Akustik gitar tellerinde ise yine aynı çeşit teller kullanılmaktadır.

-Elektro Gitar: Tellerin titreşimini, gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrik akımına çevirerek, bu akımı amfiye iletme ve amfiden yüksek seviyede sese dönüştürebilme prensibi ile çalışan gitar türüdür.Günümüzde oldukça yaygın ve gençlerin severek tercih ettiği bir gitar türüdür.

-Perdesiz gitar: Normal gitara benzese de, kesinlikle çok farklı ses tınılarını ortaya koymaktadır.Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Telli çalgı üstadı Erkan Oğur, 1976 yılında ürettiği bu gitarı, Türk müziği seslerindeki ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla kullanmıştır. Zaman içinde, perdesiz elektrikli gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift saplı elektri ve klasik gitar gibi farklı modelleri de üretilmiştir.

-Lap steel Gitar: 6, 7 ve 9 telli olarak kullanılan, Hawaii yöresine ait bir gitar türüdür. Diğer gitarlardan farklı olarak, fretlere basılmak suretiyle değil, gitaristin sol eline taktığı bir metal yardımıyla tellere dokunularak çalınır.

Gitarda Hangi Tansiyon Tel Seçmeliyim ?

Farklı tansiyonda telleri tercih etmek istiyorsanız ilk öncelikle ne dinlemek istediğiniz ve çalmak istediğiniz konusunda karar vermelisiniz. Yani flemenko ya da hareketli bir müzik tınısı yakalamak istiyorsanız yüksek tansiyonlu teller yakalayabilirsiniz.Ya da normal ve romantik türde müzikler çalmak istiyorsanız düşük tansiyonlu teli tercih etmelisiniz.Yoğun gitar çalan kişilerde teller yoğunluk ve ellerin terlemesinden dolayı oksitlenebilir.Bu durumlarda tellerinizi 6 ayda  1 yenilemeniz önerilir.