Göğüs büyütme ameliyatı nasıl olur? Göğüs ameliyatında iyileşme süreci ne kadar sürüyor?


-1
1 paylaşım, -1 puan

Kadınların estetik güzelliklerine oldukça önem verdiklerini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden kadınların göğüslerinin büyüklüğünde değişiklik istemesi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Meme dokusunun yeteri kadar gelişmemesi, gelişmiş olan meme dokusunun kilo verimini takiben küçülmesi veya emzirme sonrası meme dokusunun involüsyon dediğimiz küçülmeye maruz kalması sonucu meme dokusu bireylerin arzu ettikleri ölçülerden küçük olabilir. Bakalım göğüs büyütme ameliyatı nasıl olur ve ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

Göğüs büyütme ameliyatı nasıl olur?

Toplum içerisinde göğüsleri küçük olan kadınların diğer kadınların ölçülerine göre kendi ölçülerini ister istemez karşılaştırma gereği duyar. Bu duruma göre kendini iyi hissetmek ve bu konuda tatmin etmek için tıbbi yöntemlere başvurmak ister. Diğer bir durum ise göğüsleri küçük olan kadınlar meme implantları ile göğüslerini büyütebilir ya da yaşlanma, hamilelik gibi nedenlerle göğüslerinde hafif bir sarkma yaşayan kadınlar meme protezleri ile göğüslerini bir miktar dikleştirebilir. Meme büyütme ameliyatlarında hastanın var olan meme dokusu, şekli, ölçüleri ve hastanın ulaşmak istediği ölçü göz önüne alınarak bir planlama yapılır. Hastanın bireysel özelliklerine göre yapılan bu planlama sonrasında hangi tip, hangi boyutta protezin daha uygun olduğuna ve bu protezin hangi seviyeye yerleştirileceğine karar verilir. Bu işlem estetik bir işlem olmasına rağmen gerçekleştirilirken dikkate alınması gereken bir takım tıbbi kurallar bulunmaktadır.

Benzer içerik:  Dudak çatlaması neden olur,Dudak çatlaması nasıl geçer?

Göğüs büyütme ameliyatı kimlere yapılabilir ?

Meme büyütme ameliyatı için uygun bir adayda göğüsler bedenin kalanına göre küçüktür. Her kadında iki meme dokusu arasında boyut, pozisyon ve sarkıklık açısından farklılıklar vardır. Kimi kişilerde bu farklılıklar belirginlik arz eder; bu durumda da meme büyütme ameliyatı asimetrik gerçekleştirilerek her iki meme dokusunun birbirine daha benzer hale getirilmesi mümkündür. Bu ameliyatlarda amaç kişinin öz güvenini arttırarak kıyafet seçiminde daha özgür davranmasını sağlamaktır.

Göğüs büyütme ameliyatı öncesi kişilerin ilk öncelikle meme kontrolü periyodu takip edilmelidir. Bunun sonucunda gerekli tetkikler sonucu meme de büyüme ,sarkma ve şişme ya da inme gibi durumlar yaşanabilir. Bunun için doktor tarafından hamilelik dönemi beklenebilir. Yaşı 18 ‘i geçmemiş kişilerde ise hormonlarının ve meme gelişim sürecinin tamamlanması beklenir.

Silikon göğüse nasıl yerleştirilir?

Göğüs estetik ameliyatlarında memeye koyulan çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Bunlardan biri silikon protezdir. Silikon protezlerin nereden yerleştirileceği (kol altı, meme başı, meme altı, göbek deliği) ve nereye yerleştirileceği (kas altı, kas üstü, meme altı, kas zarı altı, ikili plan) gibi konular hasta ve hekimin karşılıklı konuşarak karar vermesi gereken konulardır. Belirli büyüklük ve şekildeki protezlerin göğüste nereye yerleştirileceği konusunda, protezlerin rahat ve uzun süreli kullanımı ve komplikasyonların azaltılması açısından, hekimin bilgi ve tecrübeleri ön planda tutulmalıdır. Protezin yerleştirilmesinde izlenen tekniğe bağlı olarak kol altında, göbek deliğinde, meme başının çevresinde ya da memenin alt kısmında bir iz kalacaktır. Yapılan son çalışmalar silikon jel içerikli protezler için hastaların büyük çoğunluğunda meme altı oluğundan yapılan girişimlerin daha sağlıklı sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Serum fizyolojik veya tuzlu su dolu olanlarda ise koltuk altı girişimi sıklıkla tercih edilen yerdir. Göğüs süt kanalları ve süt bezlerini çevreleyen yağ tabakasından oluşmaktadır. Göğse şeklini veren de yağ tabakasıdır. Memenin altında ise pektoral göğüs kası yer almaktadır. Protez bu kasın altına ya da üstüne yerleştirilebilir.

Benzer içerik:  Yağmur Bulutları Neden Koyu Renktedir?

Göğüs ameliyatından sonra iyileşme süreci ne kadar?

Göğüs ameliyatı olan kişilerde genel olarak ağrıya saptanmaz ama gerilmeye bağlı olarak göğüslerde sızlama meydana gelir. Sızlamalar ise ilaç yardımıyla kontrol altına alınabilir. Göğüs ameliyatı sonrası iyileşme sürecini maddelere bölersek ;

-Göğüs büyütme ameliyatından 6 saat sonra doktorunuzun izni ile hastaneden taburcu olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen çok ciddi olmasa da ağrılı durumlarda 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

-Göğüs büyütme ameliyatının 6 ile 8 saat sonrasında başlayan gerilim, basınç ve dolgunluk hissi olabilir. Bunlar için doktorunuzun size verdiği ağrı kesicileri tok olarak düzenli kullanmanız ağrınızı hafifletecektir.

-Silikon protez ile meme büyütme ameliyatlarının hepsinde ilk iki gün kişilere göre farklılık gösteren ödem denen şişlik olur. Bu şişlikler 3. günden itibaren kişiyi rahatsız etmeden inmeye başlar.

Benzer içerik:  Gözaltı yağ bezeleri neden oluşur?

-Bazı silikon ameliyatı olan bayanlarda meme çevresinde morluk, sertlik olabilir. Bu sert ve mor alanlar bir kaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir.

-Göğüs büyütme ameliyatının 4. günü pansumanınız açılır. Bu süre ameliyatınızı yapan doktorun tercihine göre farklılık gösterebilir. Size ameliyatınızı yapan doktorun önerilerine uymanız tavsiye edilir. Göğüs pansumanınız açıldığı zaman ilk meme görünümü hoşunuza gitmeyebilir.

-Aralıklı olarak göğsünüze buz uygulaması yapın: Soğuk uygulama o bölgedeki ödeme engel olacağı için şişmeyi engeller. Aslında ödem vücudun savunma mekanizmasıdır. Korkulacak birşey değildir.

-Yara bölgesi dışında kalan bandajları doktorunuza danışarak çıkartmanız önerilir. Bu bantların yara dudaklarını birleştirme ve yarayı kapatarak enfeksiyona engel olma yararları vardır. Ama gereğinden uzun kalırsa o bölgenin hava almasını engelleyerek iyileşmeyi bozabilir.

-Ödem azaltıcı ilaçları 15 gün kullanmanızda fayda var. Bunlar antibiyotiğiniz yanında verilen ağrı kesicilerdir. Hem ağrınızı keserler hem de anti enflamatuar etki dediğimiz ödemi azaltıcı etkileri vardır. Ayrıca enfeksiyon kontrolü için verilen antibiyotiğinizi de mutlaka düzenli ve sonuna kadar kullanın.

-Göğüs büyütme ameliyatından sonra 1 ay ağır spordan, 2 ay solaryum ve saunadan uzak durun: Özellikle kol sporları yapılırken silikonun yerleştirildiği bölgede ilk 1 ay içinde yara henüz taze olduğundan travmaya uğrayabilir.