Göğüslerin sarkmasına neden olan faktörler neler?


4
2 paylaşım, 4 puan

Her kadın farklı vücut ölçülerine ve farklı göğüs şekli ve büyüklüğüne sahiptir. Çoğu kadının doğumdan sonra göğüslerinde sarkma ve sarklıklıklar meydana gelmektedir. Bu durum kişinin yaşamını oldukça olumsuz şekilde etkilenmektedir. Kadınların bir kısmı ise henüz doğum yapmamış olsa bile göğüs sarkması durumu ile karşı karşıya kalabiliyor. Peki gögüs sarkmasının nedenleri nedir? Yaşlandıkça elastik olan cilt yapısında değişiklikler meydana gelir ve incelir. Yer çekiminin de etkisiyle gögüsler giderek sarkmaya başlar. Göğüslerin sarkmasını engellemenin yöntemleri arasında en bilinen yöntem cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdalenin yanında dikkat edilmesi gereken bazı günlük alışkanlıklar da bulunmamtadır.

Göğüslerin sarkmasına ne gibi faktörler neden olur? 

Yüzüstü uyuyorsanız:Eğer gece yattığınızda uyuma şekliniz yüzüstü ise bunu derhal bırakmalısınız. Yüzüstü uyuduğunuzda göğüsleriniz yatağın içerisinde ezilmiş bir şekilde küçük sarkmalara sebep olur. Uyku şeklinden vazgeçmek her ne kadar zor olsa da yüzüstü uyurken göğüslerinizin altına yastık koymanız tavsiyelerin arasında yer almaktadır.

Bilinçsiz yapılan diyetler: Bilinçsiz ve yapılan ağır diyetler hem metabolizmayı bozar hemde deride sarkmalar meydana getirir.Sürekli olarak diyet yapan insanlar sık sık kilo alıp vereceği için deride elastik ve sarkık bir görüntü sağlayacaktır.

Aşırı yoğun spor programları: Aşırı yapılan koşu sporlarında giyilen spor sütyenleri göğüsleri sıkıştırır ve hareketi zorlar.Öneriler arasında spor yaparken aşırıya kaçmamak,sıkı giysiler giymemek ve yüzme sporu tavsiye edilir.

Güneş ışınları:Sık sık güneşe çıkmak cilde oldukça zarar verdiği gibi bu ışınlar göğüslerde de sarkık bir görüntü yaratacaktır.Güneşe çıkıldığı vakitler iyi seçilmeli ve kesinlikle güneş kremi kullanılmalıdır.

Uzun süreli sütyen takmak:Üzerinde hala tartışılan bir konu olan sürekli sütyen takmak,kadınlarda göğüs kaslarını zayıflattığı söyleniyor.Bu fikrin yanında aynı zamanda sütyen takmanın göğüslerin erken sarkmasını da engellediği söylenmektedir.Göğüslerde erken sarkmayı engellemek için ekstra destekli sütyen takmakta fayda olduğu söyleniyor.

Benzer içerik:  2016 yılında gerçekleşen bilimsel gelişmeler neler ?

Sigara kullanma alışkanlığını bırakmak:Hiç tahmin edilmeyen bir faktör olan sigara kadınlarda meme sarkmasına neden olan en önemli etkenlerden biridir.Sigarayı zayıflamak için kullanan insanlar aslında sigaranın cildin yüzeyindeki kan akışını zayıflattığı,cildin erken sarkması ve yaşlanmasına neden olduğunu bilmeliler.

Göğüslerde erken sarkmayı engellemek için ne yapmalı?

Sık sık göğüs egzersizleri yapmak:Sadece ağır sporlar yapmak vücudunuza etki etmemektedir.Bunun yanında göğüs kaslarınızı sıkılaştıran ve hücreleri canlı tutan egzersizleri de yapmanız gerekmektedir.

Meme sıkılaştırması operasyonu geçirmek:Göğüslerde ölen hücreleri canlandırmak için kolojen maddeler arayıcılığı ile meme sıkılaştırma operasyonu gerçekleştirilerek daha sık göğüsler elde edilir.

Doğru sütyen takmak:Doğru sütyeni giymek kadın için en önemli etkenlerden biridir.Doğru sütyeni takmaya kadınların göğüslerinde dengesiz bir duruş  ve kendini rahat hissedememe gibi bir durum gerçekleşebilir.Sonrasında ise göğüslerde sarkma görülebilir.