Google kurucusu Larry Page’in pilot olmadan kullanabilecek tek kişilik uçağı


0

Dünyanın en popüler arama motorlarından Google’ın kurucusu Larry Page pilotluk sertifikası gerektirmeyen ve elektrik ile çalışan uçağını tanıttı. Son zamanların en yaratıcı icadlarından bir tanesi olan Kitty Hawk Flyer‘ı ilerleyen yıllarda hayatımız içerisinde daha çok göreceğize benziyor. Larry Page tarafından desteklenen Kitty Hawk Flyer projesi Kaliforniya merkezli teknoloji firması Kitty Hawk tarafından tasarlandı ve üretildi.

Kitty Hawk Flyer hakkında

Kitty Hawk Flyer, kişisel uçak olarak tasarlanmış ve tamamiyle elektrik enerjisi ile çalışmakta. Kitty Hawk Flyer, tek kişilik yolcu taşıma kapasitesine sahip.

Kitty Hawk Flyer, 10 motora sahip ve dikey alkış ve inişleri güclendirmek için 10 adet asansör fanı ile güçlendirilmiştir. Pil ömrü ise sürücünün ağırlığına, çevresel faktörlere ve hıza bağlı olarak değişmektedir.

Yaklaşık bin 500 kez deneme uçuşu yapan Kitty Hawk Flyer bir seferde 32 Km yol alarak toplam 12-20 dakika havada kalabiliyor. Kitty Hawk şirketi yaptığı açıklamada uçağın havada kalma sürecinin yapılan geliştirmelerle 100 dakikaya kadar getireceklerini açıkladı. Uçağın satışa çıkış tarihi ise henüz kesinleşmiş değil.