Göz beni nedir?


0

Göz beni, görünüş olarak kişilerin psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Göz benini tanımlamak gerekirse çeşitli sebepler doğrultusunda göz akında meydana gelen, başlarda sivilce gibi gözükse de zamanla koyulaşan ve vücudumuzda bulunan diğer benlerin rengini alan ufak yapılardır.

Göz beni nedir?

Göz beni iki türlü olarak bilinir. Birincisi iyi huylu göz beni diğeri ise kötü huylu göz benidir. İlk öncelikle kötü huyludan bahsetmek gerekirse;

Kötü huylu göz beni:Kötü huylu göz beni kişilerin sağlığını tehdit etmektedir ve tehlikelidir. Göz içerisinde zamanla yayılmaya başlayabilirler. Bu da zamanla yayılan benin görme kabiliyetini de etkilemesine yol açar. Bu nedenle gözde belirmeye başlayan göz beni için şüphe oluştuğu anda doktora gitmek ve benin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu öğrenmek gerekmektedir. Derhal tedavi uygulanmalıdır.

İyi huylu göz beni ise ; İyi huylu göz benlerinde yayılma riski olmasa da görme kabiliyetini etkileme gibi sorunlar görülebilmektedir. Ancak çok büyük derecede görme kaybı olmadığından ve ben göze yayılmadığından bu türdeki benler iyi huylu olarak anılmaktadır. Ayrıca bu tür benleri almak için herhangi bir cerrahi müdahale yapılması gerekmeyebilir. Genellikle böyle durumlarda doktorlarda cerrahi müdahale için isteksiz olacaktır.

Göz beni belirtileri neler?

-Eğer göz kapaklarınızda düzenli olarak yanma hissiyatınız varsa bu durumda gözünüzde iltihaplanma meydana gelmiş olası ihtimaller içerisindedir.

-Göz akınızda şişme durumu yine göz beni belirtileri içerisinde yer almaktadır.Göz akında meydana gelen şişme durumu hastayı oldukça rahatsız eden bir sorundur. Hastanın sorunlu gözündeki göz akı tabakası adı verilen gözün beyaz kısmında yani göz bebeğinin çevresinde şişmeler görülebilmektedir.

Gözlerin kızarması:Göz beni belirtisinin bir diğeri ise gözlerde meydana gelen kızarma ve yanmaya bağlı olarak yaşarmadır. Göz beni oluşumu durumunda hastanın gözlerinde kızarıklıklar meydana gelir. Bu kızarıklıklar yalnız değildir. Beraberinde yanma da olur. Yanma da gözlerde yaşarma ve akmaya neden olacaktır. Özellikle sabahları göz kapaklarında yaşarmalar olur.

Göz beni tedavisi nasıl yapılır?

Göz beni tedavisi aşamalarında doktorunuzun önerdiği şekilde ilerlemeniz en önemli hususlardan biridir. Göz beni eğer kötü huylu ve görmenizi engelleyecek bir durumu teşkil ediyorsa bu durumda cerrahi müdahale görünür.Bazı durumlarda ise farklı yöntemler kullanılır.

Antibiyotik Tedavisi:Antibiyotik tedavisi direkt olarak göz beni oluşumunun yok edilebilmesi için etkili olmaz. Ancak bakteri nedeniyle oluşmuş bir göz beni varsa bunun ortadan kaldırılması için ya da ameliyat sonrası için antibiyotik tedavi uygulanabilir. Antibiyotik tedavi göz beni için yardımcı bir tedavidir. Tek başına etkisi olmayacaktır.

Damla Tedavisi:Eğer göz beni oluşumu henüz başında seyrediyorsa damla tedavisi etkili olabilmektedir. Ameliyat öncesinde damla tedavisi denenir. Her zaman kesin çözüm vermese de damla tedavisi sonucu iyileşme gözlenmesi de mümkündür. Eğer herhangi bir iyileşme söz konusu olmazsa son çare olarak ameliyata başvurulacaktır.

Göz beni ameliyatı tedavisi:Antibiyotik ve damla tedavisi sonucunda bende herhangi bir değişiklik, iyileşme veya küçülme görülmezse son çare olarak göz beni ameliyatı yapılmasına karar verilebilir. Buna uygun görürse hekiminiz karar verecektir. Göz beni ameliyatlarının da çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerden de aşağıda bahsedilmiştir.