Göz kanlanması neden olur,göz kanlanması nasıl geçer?


0

Göz kanlanması gün içerisinde sosyal hayatımızı etkileyecek bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Bu durum hem gözümüzün görüntüsünü bozmakta hemde kişisel olarak psikolojimizi olumsuz etkilemektedir. Toplumda birçok kişinin başına gelen bu sağlık durumu için sizi biraz bilgilendirelim. Bakalım göz kanlanması neden olur,göz kanlanması nasıl geçer?

Göz kanlanması neden olur?

Gün içerisinde yoğun olarak bilgisayar başında çalışan bir kişiyseniz ve televizyon izlerken, kitap okurken gözleriniz kanlanıyorsa nedeni çok açık olarak biliniyor. Gözünüz gün içerisinde çok fazla şekilde açık durduğu için kuruma meydana gelerek kanlanmaya sebep vermektedir.İnsanlar gün içerisinde yaklaşık her 2-3 saniyede bir gözlerini kırparlar.Ama bilgisayarda oyun oynarken ve internette sörf yaparken, tv izlerken, kitap okurken veya ince bir işle uğraşırken gözlerimizi kırpmayı ihmal ederiz. Bu da gözün kurumasına neden olarak kanlanmaya ve batmalara sebep olur.Göz kanlanması sebeplerini sizin için sıraladık.

Göz kanlanmaları genellikle konjoktiva tabakasını da içeren bir tahrişe veya iltihabi sürece bağlıdır. Göz kuruluğu, allerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kanlanmasına neden olabilir.

-Diğer bir neden olarak gözde çapaklanma ve kuruluk gözünüzün kanlanmasına sebep olarak sizi rahatsız edebilir.

-C vitamini eksikliği göz kanlanmasını tetikler.

-Aşırı kabızlık göz kanlanmasını etkileyen unsurlardan biridir.

-Bunların yanında çok basit olarak görülse de kirpiklerinizin soğuk havalarda nemlenmemesi nedeni ile çapaklanması sonucu gözlerinizde kanlanma meydana getirir.

-Lens kullanımı göz kızarıklığına neden olabilir. Batmalara ve göz kanlanmasına neden olan lensler kanlanma oldukça çıkarıp temizlenmeli ve göz rahatlatılmalıdır.

Göz kanlanması nasıl geçer?

Gözünüzdeki kanlanma ,uzun süre bilgisayar başında oturmaktan, kitaplardan ya da tv’den sonra meydana geldiyse bu süre içerisinde gözlerinizi muhakkak dinlendirmeli ve bu aktiviteye 20 dakika kadar ara verilip gözlerinize buz tutabilirsiniz.

Bunun yanı sıra gözü yetersiz sayıda kırpmanın neden olduğu göz kızarıklıkları için çalışma esnasında göz kırpmaya özen göstermeli, gerekirse çalışma masanıza 1 bardak su koyarak, çevreyi biraz daha nemli tutmaya çalışabilirsiniz.

Çay poşetlerinizi çayınızı demledikten sonra gözünüze ılık bir şekilde kompres yapmanız gözünüzü hem rahatlatacak hemde kanlanmayı önleyecektir.

Soğuk sütün gözdeki kanlanmalara iyi geldiği söylenmektedir. Bir miktar soğuk sütü pamuğa serpiştirip gözlerinize sürmenizde fayda olabilir.

Salatalık, patates ve elmanın dinlendirici ve yatıştırıcı bir etkisi olduğu biliniyor. Salatalık, patates ve elmaları dilimleyerek kanlanma olan gözünüzün üstünde ortalama 15 dakika civarı bekletin, etkisini göreceksiniz.