Guatr Nedir, Guatr Tedavisi ve Bitkisel Kürleri


0
2 paylaşım

Guatr, tiroid hormonunun yetersiz veya çok fazla çalışması sonucu ortaya çıkan bir hormon rahatsızlığıdır. Vücudunuzda tiroid hormonunuzun fazla çalışması aynı zamanda metabolizmayı etkileyerek bağışıklık sisteminini düşürür. Tiroid bezinin büyümesi sonucunda sözü edilen yakınmalar ortaya çıkabileceği gibi tiroid bezinin salgıladığı hormon düzeylerinin olması gerekenden az veya fazla olmasından kaynaklanan belirtiler de görülebilir. Tiroid hormonlarının normalden fazla salgılanması durumunda baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, titreme, sinirlilik, bulantı, kusma ve ishal görülebilir.

Guatr Kimlerde Daha Sık Görülür ?  

Guatr rahatsızlığı genel olarak toplumda 50 yaş ve üzeri kişilerde görünmektedir. Bölgesel olarak Karadeniz ve ve Doğu Anadolu Bölgesinde radyasyona maruz kalmış insanlarda görülerek ileri ki durumlarda kansere yakalanma riskini çoğaltır.Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde,gebelik döneminde ve iyot eksikliğinde kişilerde görülebilir. Guatr hastalığına yakalanan kişinin ailesindeki kişilerde de bu durum yaşandıysa genlerden kaynaklı oluşabilmektedir.

Guatr’ın Tanısı Nasıl Konulur ? 

Guatr tanısı boyun bölgesinin hekim tarafından muayene edilmesinin ardından anlaşılabilir fakat emin olabilmek için  kanda tiroid hormon düzeylerinin ölçümü ve ultrasonografik inceleme ile konulabilmektedir. Ayrıca gerektiğinde sintigrafi ve tiroid bezinden yapılacak ince iğne biyopsileri tanıda yardımcı olabilmektedir.Sonuçlarından hormon düzensizliği,solunum yetmezliği ve kanserleşme evresine geçmeden kişinin doktoruyla görüşüp ameliyat durumunun, ciddiyetinin konuşması gerekmektedir.Bu tip hastalarda genelde kanser görülme riski oran olarak %15’i bulmaktadır.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Guatr İçin Önerdiği Kür;

-Sabah, öğle ve akşam aç karnınıza öğünlerden 15 dakika kadar önce, 1 yemek kaşığı dolusu taze yeşil dereotu birkaç kez çiğnendikten sonra 2-3 yudum su ile yutulur.

-Bu kür hiç ara verilmeden 3 ay boyunca devam etmelidir. Bu kürün tiroid nodüllerinin azalmasına çok yardımcı olmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin Önerdiği Kür;

-1 bardak kaynar suya, 10 gr. dövülmüş kereviz tohumu konulur.

-10 dakika kadar bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.

Lahana yaprakları sıkılır ve elde edilen karışım günde 2-3 bardak içilir.

-Taze ceviz fındıktan biraz büyük hale gelince 50 adet toplanır ve içi günde 1 tane ezilip yutulur.

-Meşe kabuğu sirke ile kaynatılır, suyuna bez batırılarak boyuna sarılır. Bu işleme 1 hafta devam edilir. Kuzukulağı zeytinyağı ile ezilir. Krem haline getirilip, guatr üstüne sürülür. Büyük çiçekli papatya, tavuk yağı ile ezilir. Lapa halinde guatrlı bölgeye üstüne sürülür.

Not:Guatr İyot açısından zengin gıdalar ile beslendiğinizde gerileyebilir. Sizin için İyot açısından zengin besinleri bir araya getirdik.

İyot Bakımından Zengin Gıdaların Listesi:
– İyotlu tuz
– Deniz ürünleri
– Lahana
– Fırında patates (kabuğu ile)
– Süt
– Karides
– Hindi
– Fasulye
– Tuna balığı
– Yumurta
– Sade yoğurt
– Kızılcık
– Kelp (deniz yosunu)