Gül suyu ve cilde faydaları


0

Gül bir çiçek türü olarak yaratılması sonucunda müthiş mucizelere sebep olmuştur. Osmanlı zamanında sarayların bahçesinde gül bahçeleri yer alır bunlar toplatıldığında ise gül çiçeklerinden kremler yapılırdı.

Peki bu güllerin suyu ne işe yarar ? Cilde faydası nedir ? diye sorarsak kadınlar bakalım cilt bakımında nerelerde kullanıyor.

Cilt lekeleri için gül suyu ; Her sabah saf gül suyu ile cildinizi temizlerseniz, bir süre sonra cilt lekelerinin kaybolduğunu göreceksiniz. Gül suyu cilt lekeleri ve yumuşak, pürüzsüz bir ten için muhteşem bir üründür.

Cilt kırışıklıkları ; Cildinizde yaşın ilerlemesi ile oluşan kırışıklıklardan kurtulmak için mutlaka gül suyu kullanılmalıdır. Kısa bir reçete vermek gerekirse ; 2 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı gül suyu, 1 yemek kaşığı kayısı yağı, 1 çay kaşığı biberiyeyi karıştırın ve cilde uygulayın. 20 dakika kadar bekleyip, ılık su ile durulayın. Zamanla kırışıklıkların azaldığını fark edeceksiniz.

Göz altı morlukları için; Gözaltı morluklarınız için, akşamdan gül suyunu buzdolabı buz kalıplarına dökün ve dondurun. Ertesi sabah, yataktan kalktığınızda göz altınızda hafif hareketler ile 5-10 dakika kadar tutun. Göz altı morlukları ve şişen torbalar yok olacaktır.

SIRALAYACAK OLURSAK ;

 1. Kan akışını hızlandırmasıyla selülit görünümünü azalatır.
 2. Gül suyu ciltteki akne ve sivilce gibi iltihaplı ve kusurlu
 3. birikintileri temizler
 4. Kızarıklık ve şişkinliği alır
 5. Tıkanan gözenekleri açar
 6. Cilde ışıldayan bir görünüm ve enerji verir
 7. Sivilceleri kökünden kurutur
 8. Cildi nemlendirme özelliği ile cilt kuruluğu tedavisine birebir
 9. Göz altı morlukları ve yorgun görünümü ortadan kaldırır
 10. Güneş yanıkları tedavisinde kullanılır
 11. Kan dolaşımını hızlandırır.