Gün kurusu nedir? Gün kurusunun faydaları nelerdir?


0

Gün kurusu, sarı kayısıdan farklı olarak organiktir işlem görmemiş olarak da terimlenebilmektedir. Gün kurusu rengi ile kayısıdan ayrışmaktadır. Gün kurusu diyette de oldukça tercih edilen yiyeceklerin başında gelmektedir. 10 gr ortalama gün kurusu yaklaşık 25 kaloridir. Gün kurusu, kayısının kükürtlenme işlemine tabi tutulmamış olup direkt güneşte kurutulmuş haline denir. Peki, gün kurusu nasıl tüketilmelidir ve faydaları neler?

Gün Kurusu Nedir?

Gün kurusunun kahverengi olmasının sebebi kükürtlenmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Gün kurusu kayısılarda kükürt işlemi olmadığı ve sadece güneşte kurutulduğu için daha organik kayısı çeşidi olarak bilinir ve rengi güneşten dolayı kahverengidir. Gün kurusunun kükürtlenmemesi özellikle astım hastaları için çok önemlidir. Astım hastalarının işlem gören kayısından yenmemesi önerilmektedir.Gün kurusu yüksek oranda lif ve demir,kalsiyum,fosfor,potasyum gibi vitaminleri içermektedir. Bakalım gün kurusunun faydaları neler ?

Gün kurusunun faydaları nelerdir?

Gün kurusu özellikle rejim yapan kişilerce genellikle ara öğün olarak zayıflama diyetlerinde tercih edilmektedir.. Yemekten önce tüketilen gün kurusunun, hazımsızlığın giderilmesinde etkili olabileceği belirtilmiştir. İçeriğinde bulunan selülöz ve pektik özellikle sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkili olabilir. 3-4 tanesi 1 adet meyve yerine tüketilebilir.

-Dişler gün kurusu tüketimi ile daha sağlıklı ve güçlü olur.

Gün kurusu tokluk hissi verir.

-Kalp Sağlığını korur.

-Kemik Sağlığında

-Kansızlık rahatsızlığını giderir. Vücudunuzda enerji ve kan üretimine yardımcı olur.

Kayısı potasyum bakımından zengin, sodyum bakımından fakir ve A vitaminin öz maddesi olarak kabul edilen karoten bakımından zengindir. Bu durum gün kurusu ya da kayısının insan beslenmesinde önemli bir yere sahip olmasını sağlamaktadır.

-Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin oluşmasına engel olur. Mideyi korur.

Gün kurusu cinsel gücü arttırır. Bu bakımdan üreme üzerinde büyük etkisi vardır.

Benzer içerik:  Eyüp Sultan Hz.ve türbesi hakkında bilgiler

Gün kurusu zayıflatır mı?

Gün kurusu yapabilmek için kayısıların çekirdeklerini aldıktan sonra kayısıları 1 hafta boyunca güneşte bekletmeniz gerekmektedir. Sonrasında kayısılar gün kurusuna dönecek hem işlem görmemiş olacak hemde vitaminlerini içerisinde barındıracaktır.

Gün kurusu azar azar tüketildiğinde kişiyi zayıflatabilir. Bu yüzden diyet yapan kişilerin yemek takvimlerinde ara öğün olarak yenilirse sadece 2 tane eğer sadece bir öğün yemek yemiyorsanız o öğününüzde 5 tane gün kurusu yemeniz sizin zayıflamanıza yardımcı olacaktır.