Günlük kalori ihtiyacım ne kadar ? Hangi besin kaç kalori


0

Sağlıklı bir yaşam için gün içerisinde elimizden geldiğince fazla hareket etmeli, ağır yağlı gıdalardan kaçmalı ve bol bol su tüketmeliyiz. Gün içerisinde yaptığımız her hareketin bir kalorisi her yediğimiz besinlerinde bir miktar kalori alımını sağlayan enerji miktarı mevcut. Peki gerekli kiloları vermek için yada dengede tutabilmemiz için günde ne kadar kalori almalı ya da harcamalıyız ? İşte tüyolara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Gelişmiş metropol kentlerde hemen hemen her sokakta yeni bir market,yeni bir fastfood dükkanı açılmaktadır.Bunlardan kaçmanın ne kadar mümkün olduğunu kendimizi tanıyorsak biliriz.Eğer düzenli olarak kilo veren değil de kilo alan biriyseniz hayatınızın yarısı mutsuz,istediğiniz kıyafetlere giremeyen bir insan olarak geçirirsiniz.Bu size ağır psikolojik sorunlar çıkartabilir. Bir yerden sonra kendinize dur demelisiniz.Buna dur diyebilmek için günlük kalori ihtiyacınızı ve kalori kaybınızı bilmeniz gerekmektedir.

Günlük harcanması gerekilen ya da alınması gerekilen kaloride kişinin aile vücut yapısı,yaşı,boyu,kilosu ve cinsiyeti büyük önem arz eder. Eğer 19-30 yaş arasındaysanız  günlük kalori ihtiyacınız 1700-2000 arasında olmaktadır. Aldığınız besinler içerisinde Tatlı,pilav,şeker içeren gıdalar bulunmaması gerekmektedir. Örneğin masa başında çalışıyorum ? fakat adımlarım günde 8.000 ile 10.000 arasında  diyorsanız 2000 – 2300 kalori alımınız olabilir. Ya da bisiklet binmeye ,yolumu uzatmaya düşkünüm diyorsanız kalori alımınızı arttırabilirsiniz.

ERKEKLER İÇİN 

1 HAFTADA NE KADAR KİLO VEREBİLİRİM

1 Hafta içerisinde 1 kilo verebilmeniz için hareketinizi arttırmanız her gün düzenli olarak 10.000 adım atmanız, 6 km yürüyüşünüzü gerçekleştirmeniz gerekir. Bunun üzerine bu hareketle 2300 kalori alır yediğinizi çok rahat yakmış  kilonuzu dengede tutarsınız  ama kilo veremezsiniz. Eğer bunları hem yapar hemde günlük kalori alımınızı 1.000 kaloriden az bir rakama indirirseniz ayda 4 Kg çok rahat verebilirsiniz.

HANGİ BESİNLER KAÇ KALORİ