Halide Edip Adıvar kimdir ?


0

Anadolu Ajansının kurulmasında büyük rol oynayan ünlü siyasetçi,akademisyen,öğretmen ve Halide Onbaşı olarak da bilinir.21. YY ‘da dizilere konu alan Kurtuluş Savaşında da Mustafa Kemal Atatürk ile omuz omuza cephede savaşmıştır. Sivil kadın olarak cephede savaşan Halide Edip savaş kahramanı ünvanını almıştır. Meşrutiyet ve Cumhuriyet döneminde en çok eser veren yazarlardan biri olan Halide Edip,; yazdığı yirmi bir roman, dört hikâye kitabı, iki tiyatro eseri ve çeşitli incelemeleriyle toplum tarafından ilgi görmüştür.

Halide Edip Adıvar eserlerinde kadın haklarını savunmuş ve kadınların eğitilmesine yer vermiştir. İstanbul Üniversitesi’nde edebiyat profesörü olan Halide Edip, İngiliz Filoloji Kürsüsü Başkanlığı yapmış bir akademisyen; 1950’de girdiği TBMM’de ise milletvekilliği yapmış bir siyasetçidir.
I. TBMM hükümetinde sağlık bakanı olan Adnan Adıvar’ın eşidir.

Meşrutiyetin ikinci kez ilan edildiği 1908 yılı Halide Edip’in hayatının en büyük fırsatını yakalamıştır.  1908’de gazetelerde kadın haklarıyla ve kadınların eğitilmesiyle  ilgili yazılar yazmaya başladı. İlk yazısı Tevfik Fikret’in çıkardığı Tanin’de yayımlandı. Yazıları, Osmanlı içerisindeki muhafazakâr kesimin tepkisini çekmiştir.. 31 Mart Ayaklanması sırasında öldürülme endişesiyle kısa süre için iki oğluyla Mısır’a gitti. Oradan İngiltere’ye giderek kadın hakları konusundaki yazıları nedeniyle kendisini tanıyan İngiliz gazeteci Isabelle Fry’ın evinde konuk oldu.

Kurtuluş Savaşında Atatürk ile omuz omuza savaşan Halide Edip, Türk ordusunun zaferiyle sonuçlandıktan sonra Ankara’ya döndü. Eşi, Dışişler Bakanlığı’nın İstanbul temsilciliği ile görevlendirilince birlikte İstanbul’a gittiler. Anılarının buraya kadar olan kısmını Türk’ün Ateşle İmtihanı adlı eserinde anlatmıştır.


Halide Edip, cumhuriyetin ilanından sonra Akşam, Vakit ve İkdam gazetelerinde yazdı. Bu arada Cumhuriyet Halk Fırkası ve Mustafa Kemal Atatürk ile siyasi fikir ayrılıkları yaşadı. Eşi Adnan Adıvar’ın Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kuruluşunda yer alması sonucu iktidar çevresinden uzaklaştılar.

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kapatılıp Takrir-i Sükun kanununun kabul edilmesiyle tek parti dönemi başlayınca, kocası Adnan Adıvar ile birlikte Türkiye’den ayrılmak zorunda kalarak İngiltere’ye gitti. 1939 yılına kadar 14 yıl boyunca yurtdışında yaşadı. Bu sürenin 4 yılı İngiltere’de, 10 yılı da Fransa’da geçti.Halide Edip Adıvar, 9 Ocak 1964 yılında İstanbul’da 80 yaşındayken böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. Cenazesi, Merkezefendi Mezarlığı’na defnedildi.