Hamileyken adet olunur mu?


0

“Hamileyken adat olunur mu?” sorusu kadınların aklına en çok takılan sorulardan bir tanesidir. Regl,adet ya da hayız dönemi olarak bilinen bu dönem rahim ağzında kalan damarlar, vücutta yer alan kirli kan ve oluşan dokuların atılmasına denir. Halk arasında aybaşı olarak terimlenen bu döngünün normal oluşumu 28 günde bir 7 gün bazende 5 gün olarak gerçekleşir. Şiddetli kanamalar ilk 3 gün olup bir gün ara verip diğer günler ise daha az miktarlarda  kanamaya sebep olan bir durumdur. Kadınlar bu süre içerisinde 35-45 ml arasında kan kaybetmektedir.

Adetlerin başladığı tarihler arasında minimum 21 gün, en fazla 35 gün olması gerekir. Her kadının tam 28 veya 30 günde bir adet görmesine gerek yoktur. 21 veya 35 gün arasındaki süreler, normal olarak kabul edilir.

Hamilelikte adet olur mu?

Kadınların bazılarında nadir olsa da bu durum görünmekte ve akıllarda soru işaretleri yerini korkuya bırakmaktadır. Ancak hamileyken görülen kanamalar bildiğimiz düzenli olarak görülen adet kanaması değildir .Hamileyken görülen vajinal kanamalar adet kanamaları değildir. Ancak bu kanamalar embriyonun rahime yerleşmesi aşamasında rahim duvarlarında oluşan doğal kanamalardır. Kadınlarda karşı cins ile cinsel ilişki esnasında  beyinden salınan hormonlar döllenme için uygun bir yumurta oluşmasını sağlamakta; bununla beraber rahim yüzeyi, muhtemel bir gebelik için hazırlanır. Ancak döllenme gerçekleşmez ise, yani kadın hamile kalmaz ise kadının ürettiği yumurtanın ömrü sona erer. Bununla beraber de gebelik için hazırlanmış olan rahim iç tabakası da dışarı atılır. Bu süreç sonucunda adet kanaması oluşur.