Hangi baş ağrıları tehlikelidir


0

Vücudumuzun ağrıması herhangi bir organımız da, bir yerimizde bir şeylerin ters gittiğini anlatır.Baş ağrısı da bunlardan biri ve en yüksek risk oranı olan hastalıklardan biridir. Peki hangi baş ağrıları tehlikelidir ? Tehlikeli baş ağrısı durumunda ne yapmalıyız ?  Baş ağrıları 2 gruba ayrılmaktadır.

1.Grup baş ağrıları :Migren,gerilim,sinüzit,küme baş ağrıları… 

2.Grup baş ağrıları ise : Öncelikle ikincil gruptaki baş ağrılarının tedavi edilmemesi ve ani uygulama yapılmazsa ölümcül olacağının bilinmesini isteriz. Baş ağrılarının tehlikesi beyne büyük etki etmektedir. Erken teşhis bu yüzden çok önemlidir.

Hangi baş ağrıları tehlikelidir ? 

  1. Beyin damar hastalıklarının belli eden baş ağrısı : beyin kanamalarının en ölümcül olanı beyinde baloncuk oluşmasından meydana gelir.Bu hastalığın asıl sebebini siz sinüzit,migren ve soğuk algınlığı gibi düşünebilirsiniz fakat olay öyle değildir. Bu ağrılar enseden başın önüne doğru yavaş yavaş gelir erken teşhis yapılmadığı takdirde felçe ve ölüme kadar gitmektedir.
  2. Beyin tümörleri : Baş ağrılarının arasında tehlikeli bir diğer ağrı tümör ağrılarıdır. Beyin tümörlerine bağlı ağrıların yanında, kusma,bulantı ve çift görme gibi şikayetleri de gösterir.
  3. Beyin kanamaları : Yüksek tansiyon sonrasında buna bağlı ağrılardan meydana gelen beyin kanamaları toplumumuzda çok görülmektedir.Özellikle yaşlılarda düşüp kafa yaralanmalarının sonucunda beyin kanamaları görülmektedir .
  4. Sinüzite bağlı baş ağrıları : Antibiyotiklerin yoğun kullanıldığı ülkelerde sinüzit tedavileri hem kolay hemde çok zordur. Eğer sinüzitler uygun ve spesifik tedavileri yapılamaz sa menenjit, beyin absesi gibi çok daha ciddi ağır beyin hastalıklarına dönüşebilir.