Hangi sebze ve meyveler buzdolabına konmaz,hangileri nasıl saklanır


0

Beslenme sistemimize dikkat ettiğimiz kadar bu ürünlerin kalitesi ve çürümüş olup olmaması da sağlığımız için en önemli unsurdur. Bakalım buz dolabına hangi sebze ve meyveler konulmamalıdır.

  • Patates: Aldığımız patatesleri buzdolabı yerine kuru ve karanlık bir yerde saklamamız gerekir. Çünkü buzdolabına konulan patateslerde nişasta oranı artış göstererek şekere dönüşür, bu da pişirdiğimizde kötü bir tadı olmasına sebep olur.

  • Soğan: Soğanlar buzdolabı yerine serin ve hava alabileceği bir sepetin içerisinde saklanmalıdır. İkisinin de saklama koşulları birbirinin aynısı diye patatesi ve soğanı da aynı yerde muhafaza etmek yanlıştır. Çünkü ikisi aynı ortamdayken saldıkları gazlarla birbirlerinin doğal yapısını bozup bozulmalarına hatta kurtlanmalarına sebep olabilir.

  • Domates: Buzdolabında saklanılan domates, oda sıcaklığından uzak ve serin bir ortamda olduğu için olgunlaşmasını durdurur ve yiyecek olarak vücuda alındığı zaman lezzetsiz bir besine dönüşür. Domatesleri buzdolabı yerine geniş bir meyve kasesinde güneş almayan bir noktada tutarsanız faydalı olacaktır.

  • Sarımsak: Sarımsağın buzdolabında saklanması ilk olarak diğer buzdolabındaki besinlere kötü kokusunu sindirmesine yol açar. Daha sonra filizlenmeye başlar ve bozulur. Sarımsağın da buzdolabında değil oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekir.

  • Muz : Buzdolabına konulan muzların kabukları kahverengileşmeye başlayacağı için normal şartlarda muz, buzdolabına konmaz. Ancak daha fazla olgunlaşmasını istemediğiniz takdirde buzdolabına koyabilirsiniz.

Avokado: Avokado, kendi lezzetini olgunlaştıkça alır. Bu olgunlaşmasının gerçekleşmesi için de oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekir. Bu yüzden avokado da buzdolabına konmaz.

Elma : Elmanın içerisindeki antioksidan, soğuk havaya maruz kalınca işlevini yitirir. Elmayı oda sıcaklığında tutmak, raf ömrünü etkilemeyeceğinden elma da buzdolabına konmaz.

  • Yumurta : Hep satın aldığımız karton kutudan çıkartıp buzdolabının kapağına yerleştirdiğimiz yumurtaları bu yöntemle saklamaya almak aslında yanlış. Buzdolabının içerisinde oluşacak nemlenmeden etkilenebilen yumurtayı aldığımız kartonla alt bölmelerde saklamamız daha avantajlı olacaktır.

  • Balık : Buzdolabında korunma hassasiyeti en çok olan ürün kuşkusuz ki balık. Balığı dolabın derin dondurucu kısmının haricinde saklamak kesinlikle yanlış olacaktır.