Hangi yemekle hangi içecek içilir?


0
3 paylaşım

Mevsim değişince yediğimiz besinler de değişir. Bunların yanında yediğimiz besinlerin yanına hoş giden yemeklerle uyum içinde dans eden içeceklerde ortaya çıkar. Damak tadınıza göre bu uyum değişirken değişmeyen doğrular ise hangi içeceğin ya da yemeğin yanında ne yemeli ne içilmeli?

Hangi yemekle, hangi içecek içilmeli?

Yaz aylarında mezeler,rakılar,biralar ve daha ağırlıklı olarak deniz mahsülünü yemeği tercih ediyorken kışın ise daha ağır yağlı besinler yanına meyve suları bazen de damak tadına göre içki içmeyi tercih edebiliriz. Mesela kışın soğuk hava da çiğ köftenin yanına ayranı ve şalgamı tercih ederken kokoreç yerken ise kola ya da bira tercih edebilirsiniz.

Balığın yanında hangi içecek içilir?

Rakı ve balığın yaz aylarının vazgeçilmez uyum içinde dans eden iki yemek ve içecek türü olduğunu hepimiz biliyoruz. Bazılarımız balığın yanında içilecek içkinin beyaz şarap olması gerektiğini iddia ederken, bazılarının ise sağlık açısından zehirleyebileceği için balık ile ayranın muhakkak beraber tüketilmemesi gerektiğini söylerler. Her ne kadar balık yaz günü yenir diye bahsetsek de yaz günlerinde kışın buzlama olarak saklanan balıkları tükettiğimizi belirtmemiz gerekir. Balık aslında bir kış yemeğidir. Yaz aylarında balıkların çiftleşme zamanı olduğu için balık tutma yasağı vardır.Balığın yanında içki içmeyen bir kişiyseniz şalgamı içen biriyseniz ise rakı ve kırmızı üzüm şarabını tercih edebilirsiniz.

Etin yanında hangi içecek içilir?

Yaz aylarında duman altı mangalların vazgeçilmezi olan ızgaralarda enfes lezzete kavuşan kırmızı eti hayatımızda her daim yer edineceğini hepimiz biliyoruz. Bunun yanında kışın mangalın yapıldığı belirli mekanlar mevcut olup çeşitli steak houselara gideriz.İlk Öncelikle et yemeyi seven biriyseniz kesinlikle ilk seçenek kırmızı üzüm şarabı öneriler arasındadır. Bunun yanında eğer sosis ve domates biber çeşitlerinin yanına köfte de dahil oluyorsa yanına bira içmeniz önerilir. Eğer içki tüketmeyen biriyseniz kesinlikle meyve suyu yerine limon dilimle gazoz veya kola tüketmeniz önerilir.

Soğuk karlı günlerde sucuk ekmekle ne içilir?

Kar yağdığında ilk akla gelen şeylerden biri hadi sucuk ekmek mangal yapalım deyişidir. Buna imkanınız varsa tadına doyulmaz bir kare ortaya çıkar.Sucuk ekmeğin vazgeçilmezi olan tercihine göre içecek bira en başta gelir. Tabi ki içki tüketmeyen biri olarak size kola tüketmenizi öneririz..

Salatanın yanında hangi içecek içilir?

Bu yıl çilek başta olmak üzere salataların içinde şeftali,nar,ceviz ve armut gibi meyvelerin kullanılması çok yaygınlaştı. Bu aromatik salatalar da yanlarına sanki bir rose şarap çağırıyorlar. Sayıları gittikçe artan rose şaraplarımız artık ithallerini hiç aratmayacak kalite ve lezzete geldiler.Yaz ya da kış hiç farketmez illa içki içmek istemiyorsanız aromalı biralar yer almaktadır.Armut ya da şeftali aromalı biralar çeşitli salataların yanına oldukça hoş gitmektedir.

Kuru et ve kabuklu deniz ürünlerinin yanında ne içilir?

Toplumumuz da genelde kuru eti seven belirli kesimler mevcut olup bir kısmı ise ızgara az pişmiş olarak et yemeği tercih etmektedir. Bunun yanında islenmiş peynirler de tercih edilmektedir. Kuru et,çemensiz pastırma,kabuklu deniz ürünleri,somon gibi yağlı balıkların yanında viski içilmesi genel olarak tercih edilir.

Viski’nin yanında giden bir tatlı vardır ki ağırlığını bastırarak ağızda çok güzel bir lezzet bırakır.Toplumdaki belirli kişiler tarafındansa viskinin yanında çikolata tercih edilir.

Kebap türleri ve çig köftenin yanında ne içilir?

Toplumumuzdaki kültür dolayısıyle hepimiz kebap ve çiğ köfte türlerine hayranızdır. Hatta hemen hemen her sokakta bir çiğ köfteci bayisine rastlayabilir gece 12 ‘de olsa paket servisi yaptırabilirsiniz. Bu durumda bakalım bunların yanına ne içilir. İlk öncelikle çiğ köftenin sunumunun daima kebap salonlarında yemeklerin yanında geldiğini bilmelisiniz. Eğer tuzlu seven biriyseniz kebap ve çiğ köfte yerken yanlarında kesinlikle şalgam suyu tüketmenizi tercih ederiz. Fakat bunların yanında çok tuzlu gelir damak tadıma uymuyor derseniz tabiki de sodalı bir ayran muhteşem gidecektir.

Tavuk pilav ve kokoreçin yanında ne içilir?

Bir sokak lezzeti olan tavuk pilavın üzerine tercihe göre turşu ve ketçap koyulur. Bunların tuz oranı içinizi yakacaksa ve tercihinize göre genel olarak tavuk pilav ile ayran içilir. Diğer efsanevi sokak lezzeti olan kokoreç ise kesinlikle kola ile güzel diyen bir kesim varken diğer kesim ise ayran ile tüketmektedir.

Yeşil zeytinle ne içilir?

İçki tercihini yanında yeşil zeytinle kullanmak isteyenler kesinlikle seçeneklerini martiniden yana kullanmalılar. Martini içkisinin kendine özel olan bardağının dibine ilk önce yeşil zeytin yerleştirilir ve sonrasında martini eklenir. İçki tüketildikten sonra ise zeytin yenilir. Ağızda mayhoş ve bir o kadar hoş tat bıraktığı söylenmektedir.

Peynir çeşitlerinin yanında ne içilir?

Çeşitli topluluklarda,iş toplantılarında ve kokteylilerde çok kullanılan peynir çeşitlerinin yanında Rose ve kırmızı üzüm şarabının tercih edildiğine çok rastladık. Bu tamamen yemek kültürüne ait bir lezzet olup şarap çeşitlerinin yanında özellikle beyaz şarabın yanında da çeşitli kremalı makarnalar tercih edilmektedir.

Patates kızartması ve sosisin yanında ne içilir?

Patates kızartması ve sosis heyecanlı sporların maçlarının vazgeçilmezi olduğunu hepimiz hemen hemen denemişizdir. Eğer içki tüketmeyi sevmeyen biriyseniz sosislinin yanında kesinlikle bir kola gideceğini en başta tavsiye ederken eğer içki tüketmeyi tercih eden bir bireyseniz sosis ve patates ikilinin yanına buz gibi bir bira gideceğini temin edebiliriz.