Hapşıran insana neden “çok yaşa” deriz ?


0


Sağlıklı bir birey gün içerisinde en az 4 kere hapşırmaktadır. Hapşırma, kişileri olumsuz olarak etkilese de hatta toplumda rahatsızlık verse de ciğerlerimize kaçan zararlı hücrelerin dışarıya çıkması için en doğru tepkimelerden biridir. Hapşırık, yabancı ve tahriş edici partikülleri hava yolunuzdan, özellikle burun boşluklarınızdan dışarı atmak üzere gelişmiş ve koruyucu bir reflekstir.Hapşıran insana neden “çok yaşa” deriz ? daha geniş bakalım.

Hapşıran insana neden “çok yaşa” deriz ?

Toplum içerisinde hapşırmanın yeri kültürümüz gereği çok önemli reflekslerden biridir. Hapşırmanın ardından bu iyi niyet dileklerini iletmenin tarihi ise 1300’lü yıllara dayanıyor. 14. yüzyılda yaygın olarak görülen veba salgını, hastalarda sık sık hapşırmaya neden oluyordu. O dönem bunu bir hastalık refleksi olarak gören insanlar, hayatta kaldıkları için minnet duyuyorlardı. O dönem Papa Gregory VII, insanlardan hapşıran kişilere ‘Tanrı seni korusun’ sözünü söylemelerini istedi. İşte bu istek, farklı değişikliklere uğrayarak günümüze kadar gelmiş bulunuyor.

Hapşırana “çok yaşa” demek günah mı ?

Hapşıran kişiye çok yaşa demek toplumumuzda önemli bir yere sahiptir. Günümüzde hapşıran kişilere “çok yaşa” deniliyor. Hapşıran bir Müslümanın “elhamdülillah” demesi, orada bulunanların da hapşıran kişiye, “yerhamükellah / Allah sana rahmet etsin.” diyerek mukabelede bulunması, hapşıran kişinin de tekrar, “yehdînâ ve yehdîkümullah / Allah (c.c.) bize ve size hidayet etsin.” demesi, Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimizin sünnet-i seniyyesidir.Ayeti kerime de Cenabı Hak Yahudiler için “Yahudiler diyorlar ki biz Allah’ın sevgili kullarıyız. Allah’ın (haşa) çocuklarıyız, has kullarıyız, kıyamet günü bize azap yok. Biz orada güzel hayatla karşı karşıya kalacağız” diyorlar. Cenabı Hak ta buyuruyor ki: “Madem öyle Allah’ın has kulusunuz, ahiret sizin için daha önemli bu dünya zindanında neden sürünüp duruyorsunuz? Ölümü temenni edin, geçin o kıymetli yere. Cenabı Hak’ta orada size lütuflarda bulunsun, sözünüzde sadıksanız doğru söylüyorsanız…” buyuruyor. Cenabı Hak sonra da: “Onlar kesinlikle ölümü istemezler. Ve onların her birisi bin sene yaşamak ister” buyuruyor.