Havayı temizleyen bitkiler hangileridir


0
11 paylaşım

Evinizin oksijen miktarını arttıran bitkiler eviniz için çok önemlidir. Kimse evindeki havanın oksijeni az, alerjiye ve astıma meyilli olmasını istemez. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre zamanımızın ortalama % 90 gibi çok çok büyük bir bölümünü kapalı mekanlarda geçiriyoruz. Bu araştırma sonucu olduğumuz  ev ve iş ortamını güzelleştirip sağlıklı kılmak için işin başa düştüğünü gösteriyor. Bu işi sadece çiçeklerin vereceği oksijenle halledemezsiniz bir birey olarak öncelikle ev ve iş ortamının içinin temizliğine de önem vermeniz gerekmektedir. Peki bunun için ne yapmalısınız.

1-Yapı malzemelerindeki radon gazı iç mekanlar yeterince havalandırılmadığında açığa çıkar. Akciğerler için son derece zararlıdır.

2-Özellikle tuvalet kağıdı ve peçete gibi kağıt ürünlerinde, sigara dumanında bulunan formaldehit astım ve çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir.Eğer alerjik astımınız varsa bu malzemelerden uzak kalmanızı rica ederiz.

3-Boya, mürekkep, yapıştırıcı ve vernikte bulunan, kuru temizlemede kullanılan trikloretilen mide rahatsızlıkları, iştahsızlık, uyku sıkıntısı gibi problemler doğurabilir.

4-İç mekanlar sık sık güneşliklerin açılması yardımı ile güneşlendirilmeli ve hava aldırılmalıdır. Kirli hava kişide astım,alerji ve solunum yollarına zarar verici durumlar yaratabilir.

Havayı Temizleyen Bitkiler Hangileridir

-İngiliz Sarmaşığı:Eğer saksıda çiçek yetiştirmenin kolay bir fikir olduğunu düşünen bir bireyseniz bu çiçeği kesinlikle tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kolayca çoğaltabileceğiniz bir bitki olan İngiliz sarmaşığı havadaki tüm karsinojenleri emiyor. Özellikle sigara içilen evlerde bulundurulması önerilmektedir.

-Cüce Feniks:Bu çiçeğin ana vatanı Laostur. Mekang nehri boyunca uzanmaktadır. İnce, tüysü, parlak yeşil, zarif yapraklarının uzunluğu 90-150cm e ulaşır. Yapraklar gövdeden ışınsal olarak çıkarlar ve aşağı doğru sarkarlar. İnce ve kısa gövdesi, parlak, uzun ve sarkık yaprakları ile, çok zarif bir hurmadır. Bu nedenle peyzaj amacı ile , özellikle subtropik ve sıcak-ılıman iklim bölgelerinde sıklıkla kullanılır. Ayrıca soğuk iklim bölgelerinde, iç mekanda kullanılmaktadır.

-Yelken Çiçeği:Yelken çiçekleri fazla ışık ve su istemeyen beslemesi oldukça kolay çiçeklerdir. NASA tarafından yapılan bir araştırmaya göre yelken çiçekleri ortamdaki formaldehit, benzen ve amonyağı tezmizlemektedir.

-Aşk Merdiveni:Aşk merdiveni kılcal kökleri dolayısıyla etrafa dağılmamaktadır. Saksı içerisinde en uygun ofis ve ev çiçeği olduğu söylenilmektedir. Bu çiçekler zarif çiçekler olarak bilinmektedir. Beslenmesi ise toprağı kuru kalmayacak şekilde olmalıdır. Evinize oksijen verdiği kadar toprağının asit emici özelliği mevcuttur. Daha çok evlerde dekoratif olarak kullanılan bu çiçek sağlık açısından da büyük nimetlere sahiptir.

-Aloe vera:Kısa köklü ve etli yapraklı aloe vera, yüzlerce yıldır alternatif tıpçılar tarafından kullanılıyor. Aloe vera jelinin iyi gelmediği sorun neredeyse yok. Özellikle hafif yanıklar ve yaralara iyi geldiği söyleniyor. Tek faydası da bu değil. Aloe vera bulunduğu ortamdaki havayı temizliyor. Çok az su ile bakabileceğiniz aloe verayı ofiste veya evde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

-Çin Herdem Yeşili:Bu çiçek doğrudan güneşe doğru tutulmamalıdır.Yaprakları nemli bırakılmalı fakat suyu püskürtülerek verilmelidir. Tamamen bir salon bitkisi olan bu çiçek sığ bir saksıda yetiştirilmelidir.

-Bambu Palmiyesi:Nasanın önerileri arasında olan bir çiçek türüdür.Evinizin havasını değiştiren türden olan bu çiçek,yarı gölge, gölge ortamları seven bu bitki, ortamdaki formaldehiti ve ksileni emer. Aynı zamanda bulunduğu ortamın nemini artırır.

-Flamingo Çiçeği:Sabahtan öğleye kadar pencere tülünden filtrelenerek gelen güneş, bol nemlilik ve havadarlık en sevdiği ortamdır. Havadaki amonyağı temizlemek konusunda çok başarılıdır. Aynı zamanda, formaldehiti ve ksileni de absorbe eder.

-Gerbera:Trikloretileni, ksileni ve formaldehiti hızlı bir şekilde emer. Sigara içilen ortamlar için son derece uygundur.

-Paşa Kılıcı Bitkisi:Genelde dekoratif amaçlı kullanılan, hem gölge hem güneş uyumlu, susuzluğa dayanıklı bir bitkidir. Havadaki trikloretileni, formaldehiti, benzeni ve ksileni absorbe ederek ortamın havasının temizlenmesini sağlamaktadır.

-Barış Çiçeği:Parlak yaprakları, zarif beyaz çiçekleri olan ve dekoratif amaçlı sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Havada bulunan beş kimyasalı da (benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak) temizleme konusunda ciddi etkileri vardır.