Hayvanlar Nasıl İletişim Kurar?


0

İnsanlar konuşa konuşa hayvanlarsa koklaşa koklaşa deyimine bakarsak hayvanların da iletişim halinde olduklarını yakından şahit oluyoruz.Teknolojinin ilerlemesiyle beraber bir çok şeyi kullanabilen bu varlıklar aynı zamanda iletişimlerini çok rahat kurdukları zamanlara şahit olabiliriz. Hayvan cinslerine göre iletişim şekilleri ortaya sunulmuş ve bazı kanıtlar ortaya çıkmıştır.Bazı canlılar ses sinyalleriyle iletişime geçerken bazıları ise durum hareketlerinden girerler.  Bakalım hangi hayvanlar birbirleriyle nasıl iletişim kurmakta..

-Yunuslar:Yunusların uzun zamandır zekalarının yüksek oranda gelişmiş olduğuna hepimiz şahidiz. Aynı zamanda yunusların iletişimi biliyoruz ki down sendromu bireylerimizin tedavisinde çok sık olarak kullanılmıştır. Çoğu hayvan kendini aynada gördüğünde kendisi olduğunu anlamıyorken yunuslar kendilerini aynada tanımaktadırlar. Her yunus farklı bir ses tonuna sahiptir. Birbirleriyle iletişim kurabilmek için seslerini taklit ederler ve topluluk halinde dolaşmaktadırlar.

-Şempanzeler:Zeka seviyesiyle bizleri kendilerine hayran bırakan şempanzeler insan davranışları sergileyen en zeki hayvanlardan biridir.İnsanoğlunun kullandığı teknolojik cihazları çok rahat bir şekilde kullanan bu hayvanların sosyal medya da popülaritesi son zamanlarda yüksek düzeyde artmıştır.

-Goriller:Geçmişi maziye dayanan hayvanlardan biri olan maymunlar insanlarla yakinen ilişkilerinden bilinirler.İletişim kurmak için eğitilebilirler. Örneğin Koko adında bir goril yaklaşık 1000 kadar işareti anlayabiliyor ve cevap verebiliyor. Hatta bazen insanlara iklim değişikliği hakkında mesaj bile gönderebiliyor. Dünya üzerindeki en zeki hayvan diyebiliriz onun için. Yani genel olarak goriller öğrenme kapasitesi oldukça yüksek hayvanlardır.

-Titi Maymunları:Titi maymunlarının son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucu emir cümleleri kurdukları söylenmektedir. Çağrıları tıpkı insanların cümle kurması gibi düzenli bir sıra ile çıkıyor. St Andrews Üniversitesi’nden yazarı Cristiane Casar ve meslektaşları : ”İnsan dışında bir varlık ilk kez hem yırtıcı türünü hem yerini söyleyebilecek böyle bir çağrı sistemine sahip.’

-Papağanlar:Papağanlar sadece taklit etmekten ibaret olan hayvanlar değillerdir. Gerekirse sahipleri onlara konuşmayı ve kendi dillerini öğretirlerse sizinle bir kaç dil bile konuşabildikleri kanıtlanmıştır.Ayrıca papağanlar konuşurken verilen yemek için güzel ya da çirkin olduğu hakkında yorumlarını söylemektedirler.

-Kuzular:Kuzular ve koyunlar göz önünde çok bulunan bir yöntemle birbirlerine seslenirler. Biliyoruz ki yavrusunu kaybeden her koyun “meeleyerek” iletişim kurarlar.

-Tavşanlar:Narin hayvanlar olarak bilinen bu canlılar kızgınlık ve dikkat etmeleri gerektiği bir durum olduğunda arka ayaklarını sertçe yere vururlar.Bu şekilde iletişime geçerler.

-Geyik:Eğer geyiğin duyduğu bir rahatsız durumu var sa kuyruklarındaki beyaz kısmı havaya kaldırırlar ve bunu yavrularına doğru gösterirler. Bu onların dilinde dikkatli ol ve yanıma gel demektir.