Hesap makinesinin icadı


0
2 paylaşım

Hesap makinesi; hem gün içerisinde özellikle matematiksel işlemlerde ve ticarette kullandığımız bir cihazdır. Hesap makinesi; aritmetik işlemleri çok kısa sürede yapmaya yarayan bir araçtır. Aynı zamanda bu cihaz çok eski tarihlerden beri insanların uğraştığı bir konu olmuştur. Çünkü matematiksel işlemler, her tarihte insanı zorlayan konulardan birisini teşkil etmektedir.

Hesap makinesinin icadı

Hesap makinesinin şöyle bir tarihine batığımızda Roma’da, Yunan’da, Mısır ve Çin’de değişik şekillerde ve değişik boyutlarda matematiksel hesaplamaları kolaylaştırıcı hesap makineleri bulunarak insanlığın hizmetine sunulmuştur.Bu zamanlarda matematiksel işlemler için tartı yani kantarlar kullanılsa da bir hesap makinesi icadı gerekmekteydi. Milattan önce 560 yılında, Pythagoras çarpım tablosunu bularak insanların çok daha kısa sürede çarpma işlemini yapabilmelerini sağlamıştır. O tarihten buyana insanların zihninde özel bir yere sahip olan çarpım tablosu, çok kısa sürede zihinden çarpma işlemini yapamaya olanak tanımıştır. Fakat kullanılan bu hesap tabloları yine de hesap makinesi kadar pratik olmadığı anlaşılmış ve yeni bir icada gerek duyulmuştur.

Abaküslerden sonra 1623 yılında Wilhelm Schickard ilk kez dört işlemi bir arada yapabilen hesap makinesini Almanya’daki Heidelberg Üniversitesinde geliştirdi. Schickard geliştirmiş olduğu araç ile astronomi, matematik, alan ölçümleri, yüz ölçümü hesaplama ve haritacılık işlemlerinde kullanmıştır. Geliştirmiş olduğu cihaz oldukça karmaşık ve herkesin kolaylıkla kullanamayacağı bir çalışma sistemine sahipti.Yirmi yıl kadar sonra, 1645 yılında Fransız filozof Blaise Pascal, vergi tahsildarı olan babasına yardımcı olmak için bir hesap makinesi tasarladı. 1799 yılına kadar kullanılan bu mekanik aygıt, kadranlarla girilen sayıları toplayıp çıkarıyordu. Gottfried Wilhelm Leibniz 1671 yılında toplama ve dört işlemi yapabilen mekanik bir aygıt geliştirdi.

Blaise Pascal’ın (1623-1662) üstün zekalı olduğu çocuk yaşta anlaşılmıştı.
Babası matematikle ilgilenen bir hukukçuydu ve aile dostlarının tanınmış
matematikçiler olduğu için Pascal küçük yaşta matematiğe ilgi duydu.Ardından, 12 yaşında iken bir üçgenin iç açılarının iki dik açıya eşit olduğunu kendi yöntemiyle kanıtladı. Pascal Teoremi olarak bilinen konikler hakkındaki çalışmasını 16 yaşında tamamladı.Bu makaleyi inceleyen tanınmış filozof ve matematikçi Descartes “bunu 16 yaşındaki çocuk yazamaz, babası yazmıştır” demişti. Pascal’ın babası makaleyi oğlunun yazdığına onu zor ikna etti.

B. Pascal, üstün zekası ve matematik dehasıyla bilim dünyasına önemli katkılar yaptı. Genellikle matematikçilerin ilgi duymadığı pratik uygulamalarda da başarılı olan Pascal yaşamı boyunca yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 39 yaşında yaşamını yitirdi.Pascal 17.yy boyunca tek kullanılan hesap makinesini icat etmiş ve kullanılmıştır.Pascal 19 yaşında başladığı üretim çalışması boyunca 50 civarında prototip makine üretti. Üç yıl süren bu çalışma sonunda yaptığı makinesini 1645’te tanıttı ve daha sonra 20 makine daha üretti.Bu makinelerin bir kısmı günümüze ulaştı ve müzelerde sergileniyor. Pascal’ın bu başarısı, Fransa Kralı 14. Louis tarafından da takdir edildi ve kralın imzaladığı bir belge ile Fransa’da hesap makinesi geliştirme ve üretme hakkı Pascal’a verildi.