Hibiskus çayının faydaları nedir?


0

Hibiskus birçok ülkede yetişen ve aynı zamanda faydalarını saymakla bitmeyen bir bitki türüdür. Hibiskus bitkinisinin yetiştirildiği yerler İran’dan İtalya’ya, Meksika’dan Hindistan’a uzanmaktadır. Hibiskus bitkisinin bildiğiniz üzere çayı da yapılmaktadır. İçeriğinde bolca C vitamini bulunduğu bilinen hibiskus bitkisi, aynı zamanda magnezyum ve demir başta olmak üzere birçok mineral bakımından da oldukça zengindir. Aynı zamanda hibiskus çayının içerisinde kafein bulunmamaktadır.

Hibiskus çayının faydaları nedir?

Hibiskus çayının faydalarını saymakla bitmiyor. Özellikle şeker ve tansiyon hastalarının üzerindeki etkisi olumlu yönde hastalara şifa veriyor. Hibiskus çayının faydaları neler bakalım.

-Kan basıncını düşürür, bu sayede kolesterolü dengede tutar.

-Yaşlanmayı geciktirir ve bedendeki ve ciltteki ölü hücreleri yeniler.

-Var olan öksürük, burun akıntısı gibi hastalık belirtilerinin ve grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların hızla iyileşmesini sağlıyor.

-Yemeklerden sonra içildiği takdirde şeker ve karbonhidratların emilimini azaltır, böylece zayıflamaya katkıda bulunur.

-Akciğer ve mide kanserlerini önlemeye yardımcı olur.

Östrojen seviyesini düşürür. Bu sebeple hormon haplarıyla birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır.

-Vücutta, özellikle iç organlarda oluşabilecek aşırı yağlanmanın önüne geçiyor.

Kan basıncını dengelemesi sayesinde uzun vadede oluşabilecek kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçiyor, kalp sağlığımızı koruyor.

Hibiskus çayının düşüğe neden olabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte aşırı miktarda tüketildiği zehirleyici bir etki gösterebileceğinden hamilelik döneminde kullanımı önerilmez. Emziren anneler ise hibiskus çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarından görüş almalıdırlar.

-Aşırı miktarda tüketildiği takdirde baş dönmesi ve halüsinasyona sebep olabilir. Bu sebeple araba kullanmadan kısa bir süre içilmesi önerilmez.

Kolestrolü ve tansiyonu dengeler.

-Yağ yakımı ve şeker ihtiyacınızı giderdiği için kilo vermenize yardımcı olur.