Hindistan Kültürü,Tarihi ve Yemekleri Hakkında Bilgiler


0

Hindistan; eğlence tarzları, gelenekleri, yemek kültürü ve renkli yaşamıyla dünyada adından çokça söz ettiren bir ülke. 1 milyarın üzerinde nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi durumundadır. Yılın neredeyse her günü düzenlenen bol müzikli, eğlenceli festivalleri nedeniyle ‘festival ülkesi’ olarak da anılmaktadır.Hindistan güney Asya’da yer almaktadır ve 3 milyon 289 bin metrekare ile dünyanın en büyük 7. coğrafi konumuna sahiptir. Hindistan Endonezya’dan sonra en çok müslüman nüfusuna sahip ikinci yer olmakla beraber ekonomi bakımından çok zengindir. Hindistan’ın eğlencesinin yanında aynı zamanda yemek kültürü de adından epey bahsetmektedir. Hint yemekleri lezzetinin genel olarak çok baharatlı ve acı olarak terimlenen bir yargı söz konusudur. Hintlilerin yedikleri yemek yanında ana dilleri ise Hintçe ve İngilizcedir. 

Hint Lezzet Kültürü Hakkında Bilgi 

Tarihsel göz gezdirdiğimizde kültür olarak  Hindistan’ın yemek kültürünün oluşumunda birçok etken meydana gelmiştir.  Bunların en başında gelen dinsel inanışlardan ötürü oluşan etkenlerdir. M.Ö 6. yüzyılda Hint halkının Budizm ve Jainizm ile tanışmaları, onları yaşayan her şeyin kutsal olduğuna inanmaları dışında yemek kültürlerini vejeteryanlık yönüne çekmiştir. 1525 yılında Moğol İmparatorluğu’nun gelmesi, sadece mimariyi ve yaşam tarzını değiştirmemiş, Moğol pişirme yöntemleri benimsenmeye başlanmış ve İslam daha etkin olmaya başlamıştır. Domuz tüketimi azalmış ve Müslümanlığın uygun gördüğü kesim şekli ile kesilmiş tavuk ve kuzu etlerinin tüketimi artmıştır.

Moğolların saltanat döneminde Hint şefler Orta Asya’nın, İran’ın ve Afganistan’ın yemek pişirme yöntemleri doğrultusunda eğitim görmüş. Bu dönemde Moğollar badem, badem sütü, kurutulmuş meyveler, şeftali, vişne, kayısı ve yemeklerde (özellikle tatlılarda) görebileceğiniz; safran, altın ve yaprak gümüş kullanımını Hindistan yemek kültürüne aktarmıştır.Zaman içerisinde diğer ülkeler ile kültür alaşımına girilmiş ve Porketiz,Fransa ve İngiltere ile yemek çeşitleri meydana gelmiştir. Bu kültürler sonrasında baharatlı yemeklerin yanı sıra hristiyanlığında yayılması ile beraber patates,çeşitli baharatlar,tatlılar ve domates gibi besinler ile tanışılmıştır.

Hinduzim etkisi ile hintliler kesinlikle inek eti yemezler. Hint yemeklerinin yanında meyvelerden tutun tavuklara diğer kısımdan tatlılara kadar bütün yemekleri baharatlı olarak bilinir. Aynı zamandan hayvansal gıdalardan uzak duran Hindular mercimek,muz,hindistan cevizi,pirinç gibi besinleri tüketirler.

Hindistan Hakkında Genel  Bilgi 

-3 milyon 287 bin metrekareye sahip olan Hindistan, dünyanın en büyük 7. coğrafi alanı unvanına sahip.

-Hindistan’da kabul edilmiş resmi bir dil yok. Bölgeler arasında 17 anadilin kullanıldığı ülkede 844 farklı lehçe konuşuluyor.

-Gelenekleri dolayısıyla ineklerin etini yemeyerek onları kutsal gördükleri gibi Hindistan 133 milyon ton günlük süt üretimiyle dünyanın en büyük süt üreticisi.

-Hindistan film endüstrisi dünyanın en çok izlenen filmlerini üretiyor. Ülke dünyada özellikle Bollywood filmleriyle tanınıyor.

-Hindistan din tüm geleneklerin ayrılmaz bir parçası olarak bilinir. En çok Müslümanlık geçerli denilse de  ülke laik olmasına rağmen Hindu, İslam, Hristiyanlık, Jainizm, Sihizm ve diğer sayısız dini geleneğe ev sahipliği yapıyor.

-Yüzlerce yıllık tapınakları, görkemli tarihi yapıları, benzersiz doğal parklarıyla ünlü olan Hindistan’ın 35 turistik yeri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor.

Hindistan’ın En çok Ziyaret Edilen Yerleri 

Delhi, Agra, Jaiour, Varanasi, Mumbai, Goa, Kerala, Chennai olarak sıralanmaktadır.

Hindistan’a Ne Zaman Gidilir 

Hindistan’a seyahat edecek kişiler için İstanbul ve Ankara’dan aktarmalı uçuşlar yer almaktadır. Hindistan’ın birçok bölgesini serin aylarda ziyaret etmek istediğinizde şubat ve kasım aylarında gidebilirsiniz.Nisan ayı için ise tamamen ılıman zamanlarda gitme tercihiniz varsa sizin için en uygun zaman olarak bilinir. Nisan ayından sonra gidecek gezginciler için sıcaklık derecesi bildirmek  gerekirsek haziran ayından sonra sıcaklıklar 40-45 derece arasından seyir etmektedir.