Hipnoz Nedir,İnsanlar Hipnozu Nasıl Kullanır


1
1 paylaşım, 1 puan

Hipnoz,insanlar arasında uyurken yapılan bir şey olarak bilinse de aslında insanın uyanıklık halidir. Hipnoz sırasında bir hedef vardır ve o hedefe odaklanarak amaç belirlenir. İlk defa İngiliz cerrah James Braid(1795-1860) tarafından kullanılan “hipnotizma” terimi, Yunanca ‘uyku’ anlamına gelen ‘hypnos’ kelimesinden gelir. Bu isim benzerliği dışında hipnoz,bütünüyle kendine özgü özellikleriyle bilinçliliğin farklı bir durumudur ama uyku da değildir. Hipnozun açıklaması çok zor olsa da zihninize bazı iyi telkinler yerleştirerek amaçlarınıza fiziksel ve zihinsel olarak ulaşma durumuna denir.

Hipnozun Ne Gibi Faydası Olabilir ?  

Günümüzde alternatif tıp kullanımlarında hipnoz alternatif sonuçlar vererek devam etmektedir. Genel olarak insanların hipnozu mesleki hayatında kullandığına rastlamaktayız. Hipnozun kullanıldığı durumlar : zayıflama,fobi,özgüven eksikliği,iş ortamı,uyku problemlerinde,altını ıslatma , dil öğrenme,hukuksal durumlarda,eğitimde,psikolojik hastalarda,nöroloji,doğum esnası ve sigarayı bırakmak gibi kötü alışkanlıklardan kurtulma tedavilerinde kullanılır. Bilinçaltınızda hipnoz zihninize gönderdiğiniz iyi telkinlerinizle beraber bilinçaltınıza girer ve size nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini söyler. Bilinçaltı gömülü bir hazine olduğu için siz ona ne gönderirseniz doğru ya da yanlış onu kabul ederek sizi yönlendirir. Bilinçaltı kötü gönderiyi daha çok dikkate alır bu konuda dikkatli olmanız önerilir. Bir insana kırk gün delisin dersen delirir” Atasözümüz telkinin gücünü açıklaması yönüyle ilginçtir. Şimdi beğendiğiniz bir insanın olumsuz özelliklerine odaklanıp ne kadar çirkin olduğunu düşünmeye başlayın (tabi güçlü bir inançla). Garantisi var birkaç gün içinde nefret etmeye başlarsınız. Çünkü bu gücü genellikle olumsuzlara odaklama konusunda daha becerikli olduğumuzu sizlere iletebiliriz. İnsanoğlu bilinçaltına ve açığa vururken genel olarak kötü telkinlerde bulunur ve olumsuzluklara dikkat çeker.. Bunun yanlış bir fikir ve bakış açısı olduğunu size iletmek isteriz.

Hipnoz Nasıl Yapılır ?  

Benzer içerik:  Marketten aldığı domatesin içerisinden çilek çıktı

-Hafif Trans (Başlangıç Hipnoza Geçiş): Hipnozun ilk başlangıç anında belirir.Bu durumda hipnoz yapılan kişinin odaklandığı andır.  Hafif sersemlikle beraber başlar. Göz kapakları ağırlaşmaya yeni başlamıştır. Zihinsel ve fiziksel faaliyetler yavaşlamaya başlamıştır. Fakat hipnoz edilecek kişinin bilinci tamamen yerindedir.

-Orta Trans: Hipnoz edilecek kişi, hipnotizöre odaklanmış, hipnoz durumu görülmeye başlanmıştır.Kişi kendi hayal dünyasında tamamen söylenilenleri hayal ediyordur.

-Tam Hipnoz (Tam ve Derin Trans): Bu durum esnasında kişinin gözlerini açabilir. Fakat çevresinde olan bitenleri fark etmez. Sabit ve belirli bir noktaya bakar. Kendisinden istenen oturma pozisyonunu aynen muhafaza eder. Bedenin kontrolü denekten çıkmıştır. Yapılmak istenen testlerin tamamı bu safhada yapılır.

Hipnoz Çeşitleri Nelerdir 

-Kişisel Hipnoz: Tek bir kişiye uygulanan hipnozdur.
-Grup Hipnozu: Aynı anda birden fazla kişinin hipnotize edilmesidir.
-Kolektif Hipnoz: Kalabalık sayılabilecek miktarda insanın beraberce hipnoz edilmesidir. Grup hipnozu ile aradaki fark hipnoz edilen insan sayısıdır.
-Sosyal Hipnoz: Genellikle toplum baskısı ve kontrolü sonucu ortaya çıkar. Toplumdaki bireylerin birlikte uyum göstermeleri sosyal hipnozun en belirgin işaretidir. Burada hipnozitör toplumun lideri rolünü üstlenen kişidir.
-Otohipnoz: Kişinin kendisini hipnotize etmesidir.
-Yol Hipnozu: Uzun ve düz yolda araç kullanan sürücülerin yeknesak şekilde devam yol nedeni ile hipnoza girdikleri bilinir. Yol hipnozunu yorgunluk, uykusuzluk, rahat trafik, ıssız, uzun ve çok uzakları görülebilen yollar tetikler.
-Uyanıkken Hipnoz: Kişinin gözleri açık olarak uyuması telkin edilen kişinin gözleri açık olarak hipnoz uykusuna dalmasıdır.
-Sürekli Hipnoz: Hipnoz edilen kişiye verilen telkin sonucu trans halinin belirli durumlarının uzun sürmesi sağlanır.

Hangi Kişiler Hipnoz Olamaz ? 

Genel olarak 5 – 6 yaş ve altı küçükler, 70 yaş ve üzeri büyükler hipnoz olamazlar veya olmakta zorlanırlar. Ayrıca zekâ seviyesi düşük olanlar, Zihinsel problemleri olanlar, demans hastaları, konsantrasyon bozukluğu olanlar, hiperaktivite rahatsızlığı bulunanlar hipnotize olamazlar.Bu kişiler ya konsantre olacak duruma erişememiş ya da erişimi mümkün olmayan hastalıklara sahip kişilerdir. Yaşlılar ise belirli bir yaştan sonra konsantre olma sıkıntısı çekmektedir.

Benzer içerik:  sahibi Alzaymır hastası olan bakımsız kedinin hali gözleri doldurduOR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.