Hollandalılar yeni tarım fikriyle büyük atılıma gidiyor


0

Hollandalıların tarım konusundaki fikirlerinin ne kadar alımlı ve ileri görüşlü olduğunu bilmiyorsanız şaşıracaksınız. Hollanda’nın Westland bölgesindeki bir çiftlik evi seralarla çevrilmiş. Açlıkla mücadelede yeni ufuklar açan Hollandalılar, tarımsal keşiflerde dünya lideri oldular.

Hollandalı çiftçi Jacob van den Borne dev bir proje ile aramıza geliyor. Yerden 3 metre yükseklikteki koltuğunda, toprağın kimyasal durumu, nem oranı, besin değerleri ve bitkilerin büyüme hızı üzerine ayrıntılı veri sağlayan iki drone’u –tarlada dolaşan sürücüsüz traktör ve bir de, havada dört pervaneli bir robot helikopter– kontrol ediyor, tek tek her patatese kadar tüm bitkilerin gelişimini ölçüyor. “Hassas tarım” olarak bilinen bu uygulamanın başarısı, rakamsal olarak oldukça yüksek..

İstatiksel rakamlarla dünya genelinde hektar başına ortalama patates randımanı 20 ton civarında. Van den Borne’un tarlaları ise düzenli olarak 47 tonun üzerinde ürün veriyor.

Dünyada neden Hollandalılar  çiftçilikte ve tarımda bu kadar ilerledi diye düşünürsek başka ülkeler plaza,gökdelen ve kimyasallaşma peşinde koşarken Hollanda çiftçilikte ve bahçecilikte ilerlemeye yönelik gelişmelerde bulunmuştur.

Kaynak : National Geographic.