İdam Nedir,Kimlere Uygulanır,Türleri Nelerdir


0

İdam cezası,diğer adıyla ölüm cezası olarak da bilinir.İdam cezası bir devletin bir kişiye işlediği suç dolayısıyla kurallara uymaması ve ağır bir suç işlemesi durumunda verdiği ölüm cezasıdır. Bu ceza sonucu devletin belirlemiş olduğu esaslar doğrultusunda kişinin hayatına son verilir. İdam cezası suçu cezalandırmak ve siyasi ve dinî ihtilafları bastırmak amacıyla geçmişte çoğu toplum tarafından kullanılmıştır. Tarihsel olarak, idam cezaları sıklıkla işkence eşliğinde infaz edilmiş ve halka açık olarak yapılmıştır.

İdam Cezasını Uygulayan Ülkeler Hangileri 

İdam cezası işlenilen suçlara göre hala uygulanan ülkeler mevcuttur.  58 ülkede halen idam cezası kullanılmaktadır. 98 ülke İdam cezasını hukuken (de jure) tamamen kaldırmış, 7’si savaş suçları ve istisnai durumlar dışında kaldırmış, 35’i ise fiilen (de facto) İdam cezasını uygulamadan kaldırmıştır.Uluslararası Af Örgütü, 140 ülkeyi hukuken ya da fiilen idam karşıtı, 58 ülkeyi idam taraftarı olarak sınıflandırmaktadır.İdam cezası en yaygın olarak Asya’da kullanılmaktadır, infazların % 90’ı Asya kıtasında gerçekleşmektedir.

İdam Cezası Esasları Nedir 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2007, 2008 ve 2010’da ölüm cezalarını uygulamama çağrısı yapan kararlar almıştır. Avrupa Birliği’nde, Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi’nin 2. maddesi gereği idam cezası kullanımı yasak olarak belirlenmiştir. Avrupa Birliği’ne ek olarak, Türkiye ve Rusya’nın da üyesi olduğu Avrupa Konseyi de üyelerinin idam cezasını kullanmasını yasaklamaktadır. Bu doğrultuda Türkiye’de idam cezası 1984’ten beri uygulanmamakta, 2004’ten beri hukuk sisteminde mevcut bulunmamaktadır.

İdam Cezası Kimlere Uygulanır 

İdam cezasının günümüzde uygulandığı bir çok ülkede esaslara uygun olması için kişilerin belirlenmiş olduğu suçları işlemiş olması gerekir. Günümüzde bu suçları işleyen bir çok insan mevcut. Bu suçları şu şekilde sıralayabiliriz.

Benzer içerik:  Osmanlı'nın anaokulu olan sıbyan mektepleri eski ve günümüz hali

-Önceden kurgulanmış ya da tasarlanmış cinayetler

-Askeri suçlar

-Uyuşturucu kaçakçılığı

-Tecavüz

-Hırsızlık

-Zina

-Casusluk

-Vatana İhanet

-Yolsuzluk davaları

-İnsan Kaçakçılığı

-Ayaklanma

-Asilik

-Firari

-Siyasi Sebepler

-Askeri Tesislere ve Emniyete Tahrip

-Yalan Tanıklık

-Yasaklı paylaşımları başkaları ile Paylaşmak olarak sıralanabilir.

İdam Cezası Türleri Neler 

-İspanyol eşeği:Mahkum, eşek biçiminde yapılmış bir kütük düzeneğe oturtulur, ayaklarına giderek artan ağırlıklar bağlanırdı. Sonunda mahkum ikiye bölünerek ölürdü.

-Diri Diri Gömmek:Milattan önce bu işkence şekli hem bireyler için hemde gruplar içinde kullanılıyordu. Kurban genellikle bağlanıp açılan bir çukura atılıp gömülüyordu.

-Çimento Ayakkabısı:Amerikan mafyası tarafından uygulanan bir işkence şeklidir.Kurbanlarının ayakları kül bloklarına yerleştirilip üstüne çimento dökülüp denize fırlatılıyordu.

-Giyotin:Giyotin, idam mahkumunun kafasını üst taraftan kesmek prensibiyle yapılmış bir çeşit idam aracıdır. Giyotin ilk kez 1792 yılında Jacques Nicholas Pelletier adlı bir hırsızı idam etmek için kullanılmıştır. Alet, adını mucidi Joseph-Ignace Guillotin’den alır. Bir doktor olan Guillotin aynı zamanda bir meclis üyesidir. İdam cezalarını infaz etmek için bir makine tasarlar. Amaç daha “insancıl” ve eski rejimden daha modern, daha devrimsel bir idam cezası uygulamaktır.

-Pirinç Boğa:Antik Yunanistan da icat edilen bir tür işkence aleti olarak bilinir.. Pirinç dökümcüsü Atina’lı Perillos, Agrigentum Tiran’ı Phalaris için yeni bir suçlu öldürme yöntemi icadı olarak, tamamen pirinç’ten içi boş ve bir tarafında kapı bulunan bir boğa yaptı. Kurban boğanın içine kapatılıyor ve sonra boğa altına yerleştirilen ateşle metalin rengi sıcaktan kırmızaya dönene kadar ısıtılıyor, böylece kurbanın içeride yavaşça kızararak ölmesi sağlanıyordu.

-Yılan Çukuru:Yılan çukuru tarihi bir idam yöntemidir. Mahkumlar, engerekler gibi zehirli yılanların olduğu çukurlara atılırdı. Rahatsız edilmiş yılanlar onlara saldırır ve mahkumlar zehirlenerek ölürdü.

Benzer içerik:  TEOG kalkıyor, TEOG'un yerine gelecek sistem belli oldu

-Kedi Patisi:Genelde işkencecinin elinde takılı olan bu pati, kurbanın vücudunun herhangi bir yerindeki etini kemikten ayırmak için kullanılıyordu.

– Deri Yüzme:Genelde Ortaçağ’da engisizyon mahkemeleri tarafından verilen bir idam şeklidir. Kurban baş aşağı asılarak ayağından başlanarak derisi yüzülür ve yanında ki direğe ibret olsun diye asılırdı. Kurban bu işlemden yaklaşık 9-10 saat sonra ölürdü.

-Scaphism:Kurbana bol miktarda bal ve süt sürülür ve bataklık gibi börtü böceğin çok olduğu alana bağlanır. Böcekler, karıncalar, fareler yavaş yavaş kurbanı yiyerek öldürürler. Çok acı verici ve uzun süren bir idam şekli olarak kabul edilmiştir.

-Demir Bakire:İngiliz kültürünün değişmez ikonlarından biri . Bu method tarihte İspanyolları sorgulamak için kullanılıyormuş. Sadece 1 kişinin içine girebileceği demir bir tabut yapılıyor. Bu tabutun içinde demir kazıklar var. Mahkum , bu tabutun içine girince , tabutun kapağı yavaş yavaş kapatılırken bu demir kazıklar mahkumun kafasına ve kulaklarına giriyor.

-Tekerlek:Tekerlekler çok değişik biçimlerde kullanıldı. Örneğin, kişi özel yapılmış dev bir tekerliğin dış kenarına bağlanıyor ve sivri kazıkların ya da bir tepenin üzerinden aşağı yuvarlanıyordu.

-Taşlama:Diğer bir adı ‘Recm’. Daha çok Arap kültüründe kullanılan bu yöntem bazı farklılıklar göstermekle beraber; kalabalık bir grubun suçluya taş atarak öldürmesidir. Eğer şanslı değilse taşlanan kişi, bu yöntem uzun ve acı çektirici bir hal alır.Bazen idam edilecek kişi kafası açıkta kalana kadar gömülür. Bazen bel hizasına kadar gömülür. Bazense hiç gömülmez.

-Kafa Kesme:Kafa kesme Avrupa da 16. yüzyılın sonlarına doğru kullanılmaya başlanmıştır. Fransız Devrimi yıllarında giyotin celladın yerini almıştır. Her ne kadar 16. yy sonları Avrupa da kullanılmaya başlansa bile kaynaklar başka bir çok medeniyetin bunu daha eski zamanlarda kullandığını gösteriyor. Olayı açıklamaya herhalde gerek yok. Balta, pala veya kılıç kullanılır. Hala bazı tutucu militan örgütler bu yöntemi kullanmaktadır.

Benzer içerik:  Sınavlara Bir Gün Önceden Hazırlanmak Neden İşe Yaramaz?

-Kurşuna Dizme:Bu yöntem daha çok savaş sırasında kullanılmıştır. Bir manga -ortalama olarak- askerin bir mahkuma aynı anda ateş etmesiyle vuku bulur. Bazen infazı tek bir asker yapar. Bu yöntemle bir çok kişi idam edilmiştir. Ülkemiz de de kullanılmıştır. İnfaz daha çok geleneksel bir durumdan ötürü sabah,güneş doğduktan bir saat sonra yapılır.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.