İdrar kaçırma nedir?İdrar kaçırma tipleri


0

İdrar kaçırma sorunu,kişinin idrarını tutamama durumundan kaynaklanır. Eğer bu durum kişilerde sürekli olarak tekrarlanan bir durum olursa tıbbi müdahaleye gerek duyulur.Toplumumuzda kadınlar idrar kaçırma sorununu erkeklerden daha çok yaşamaktadır.Bakalım idrar kaçırma nedir? Önerileri nelerdir?

İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar kaçırma toplumda daha çok kadınlarda görünmesiyle beraber insanların hayatını olumsuz etkilemekte hatta depresyona kadar sürüklemektedir. “Üriner inkontinans” olarak tanımlanan idrar kaçırma sorunu, aşırı aktif mesane sonucu açığa çıkmaktadır. Erkeklerde nadiren görülen idrar kaçırma, genellikle öksürme, aksırma gibi stres yaratan fiziksel çaba sırasında veya ani, güçlü bir idrara çıkma isteğiyle ortaya çıkmaktadır. Daha çok kadınlarda görülen bu sorunun gelişiminde; yaş, doğurganlık sayısı, zorlu doğum, zayıf bağ dokusu, şişmanlık, sigara kullanımı, kronik öksürük, kabızlık, anal yetmezlik ve mesane sarkıklığı, geçirilmiş pelvik cerrahi ya da yaralanma, üriner sistem enfeksiyonları ile menopoz gibi risk faktörleri önemli rol oynamaktadır.

İdrar Kaçırma Nedenleri Neler

-Hormon Bozukluğu

-Prostat Büyümesi

-Nurolojik Hastalıklar

-İdrar Sorunları

-Doğum

-Menepoz

-Doğum

-Pelvik Ameliyatlar

Günde 7 Kereden Fazla İdrara Çıkmak Ne Anlama Gelir

Günlük idrara çıkma zamanlarınızı ilk olarak bir deftere not almak gerekmektedir. İdrara çıkma günlüğünde hasta aldığı ve çıkarttığı sıvı miktarı ile frekansını 24 saat boyunca kaydetmektedir. Ayrıca alınan sıvının cinsi, kaçırma epizotları, idrara çıkma sıklığı ve idrar kaçırma anındaki aktivite de saatleriyle birlikte kaydedilmelidir.Sağlıklı bir kişi için günlük idrara çıkma sıklığı gündüz 4-6, gece de 1-2 arasında olmalıdır. Dolayısıyla gündüz 7’den fazla idrara çıkmak normal kabul edilmemektedir.

İdrar Kaçırma Tipleri

-Stres Tipi İdrar Kaçırma : Kişilerin günlük yaşamında idrar kaçırma sebebi ana sebep olarak hapşırma,öksürme,aşırı gülme,koşma,sıçrama,bacak gerdirme hareketleri ve ağır yük kaldırma olarak sıralanabilir.

-Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma : Sıkışma tipi idrar kaçırma (UUI) erteleyemeyeceğiniz aniden sıkışma hissiyle birlikte meydana gelen idrar kaçırma durumudur. Mesane kası kasılır ve siz idrar kaçırmak istemediğiniz halde idrar kaçırırsınız.

-Karışık Tipte İdrar Kaçırma : İdrar kaçırma durumunu üroloji uzmanınız ile konuşmak oldukça önemlidir. Tedavi edilmemiş idrar kaçırma durumu enfeksiyonlara, ciltte kızarıklıklara veya cinsel sorunları beraberinde getirebilir. Ayrıca depresyon, stres, kendine saygının zedelenmesi ve utanmaya neden olabilir. Bu sorunlar kendinizi toplumdan ayırmaya, iş ve sosyal hayatınızın bozulmasına yol açabilir.

İdrar Kaçırma Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir

İdrar kaçırma yaşamı olumsuz etkilediği gibi size gelecekteki karşılaşacağınız sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Eğer kanda şeker seviyesi yüksekse kişi sık idrara çıkmakta ve idrar kaçırma riski de artmaktadır. Özellikle şeker hastalığı, idrar kaçırma sorunu olan hastalarda araştırılması gereken nedenlerden biri olabilir. Çünkü hasta uzun süredir diyabet sorunu yaşıyorsa ve şeker seviyesi de kontrol altında değilse, vücudun birçok bölgesindeki sinirler olumsuz etkilenmekte ve özellikle mesane sinirleri de işlevini yerine getiremez duruma gelmektedir.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri

Erkeklerde de görülen bu durum genelde omurilik operasyonları ve bağırsak kanseri sonucu meydana gelen tedavilerde erkeklerde idrar kaçırma sorunu ortaya çıkar.Genel olarak prostat kanseri tedavisi gören erkeklerde operasyon sonucu 1-10 kişi arasında 8’inin idrar kaçırma sonucu meydana geldiği kanıtlanmıştır.