İdrar Rengi Nelerin Belirtisi Olabilir


0
2 paylaşım

İnsan doğası gereği aldığı sıvıları böbrek sisteminden dışarıya atabilmesi için idrar yapması gerekir.İdrar rengi, eski çağlardan beri bir çok farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasında ve tedavi uygulamasının sağlanmasında ortaya çıkmıştır. Alınan farklı besinlerin vitaminlerini vücudumuz gerektiği kadarını alır ve fazlasına ihtiyacı olmadığı için dışarıya sıvı olarak atar.Çıkartılan idrarın rengi,kokusu,kıvamı ve ağrılı ağrısız olmasına göre değişiklikler göstererek farklı rahatsızlıkların tanısının konulmasına yardımcı olur. İdrar rengini ortaya koyacak ve gerekli durumlarda doktora gidilecek vakti görmenizi sağlayacak idrar rengine göre analizi 8 adet olarak sizin için bir araya getirdik.

Açık Sarı İdrar:Sağlıklı ve sürekli su içen bir bireyin idrar rengi açık sarı hatta şeffaf gibidir. Eğer idrar renginiz çok koyu ve sürekli tuvalete gitme durumunuz varsa ya alkol alımınız gerçekleşmiştir ya da çok aşırı sıvı tüketmişinizdir. Diğer yandan idrar rengi hem temiz olup hemde tuvalete gitme ihtiyacınız varsa bu durumda vücudunuz sıvıyı tüketemiyor ve diyabet oluşuyor demektir…

Puslu İdrar:Puslu idrar çoğu zaman böbrek taşı olan kişilerde oluşur.Puslu idrar aynı zaman da iltihaplı böbrekler görüntüsü demektir.Puslu idrar kötü kokuyla ve sık sık tuvalete çıkma ihtiyacıyla gelir.Söz konusu erkekler olunca, puslu ve kirli idrar, idrar yolunda biriken meniden kaynaklanabilir.

Mavimsi-Yeşilimsi İdrar:Genelde bu yediğiniz yiyecekler yüzündendir, özellikle mavi veya yeşil yiyeceklerden kaynaklanır. Mesela, kuşkonmaz idrarın mavimsi yeşilimsi renk almasına sebep olabilir.Diğer yandan, mavimsi veya yeşilimsi renk vitamin veya ilaçları işliyor olduğunuzu da gösterebilir. Bunlardan ikisi de mavi rengi açıklamıyorsa doktorunuza başvurun.

Turuncu İdrar:Turuncu renkte görünen idrar, tüketilen böğürtlen, pancar, havuç veya diğer turuncu yiyecekler idrarın turuncu olmasına sebep olabilir. Bazı ilaçlar ve susuzluk da idrara bu rengi verebilir. Eğer idrar koyu turuncu ve neredeyse kahverengi ise bu idrarda yüksek miktarda olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda doktorunuza başvurun.

Kahverengi İdrar:İdrar kahverengi ise bu baklagiller, ışgın veya bazı ilaçların tüketiminden kaynaklanabilir. Aşırı durumlarda, bu idrar rengi karaciğer sorunlarına veya kronik susuzluğa işaret eder.

Köpüklü idrar:Bu durumlarda doktora gitmenize gerek yok, ama renk koyulaştığında durum ciddi olabilir. Eğer idrar fazla köpüklü ise vücutta fazla protein olduğuna işaret eder.Fazla proteinli gıdalarla beslenirseniz vücudunuzdaki üre oranı artar ve farklı hastalıklara sebep olur. idrarınızda köpük olması bir yerde iyi bir durumdur.

Ağır kokulu idrar: İyi kokan herhangi bir idrar yoktur, ama hepimiz normal idrar ile kötü kokulu idrar arasındaki farkı biliyoruz. İdrarda kötü koku fazla kahve ve kuşkonmaz tüketiminden kaynaklanabilir. Eğer durum bu değilse ama idrarınız kötü kokuyorsa doktorunuza başvurun.

Pembe veya kırmızı renkli idrar: Bazı yiyeceklerdeki doğal kırmızı renk idrar renginde değişikliğe yol açabilir ve onu pembeleştirebilir. Yaban mersini, ışgın ve diğer kırmızı yiyeceklerin tüketimi idrar tonunda değişikliğe yol açabilir. Ancak bu renk bazı ilaçların tüketimi, idrarda kan, aşırı egzersiz ve enfeksiyonla da gerçekleşebilir.