İdrar yolu enfeksiyonu nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıl olur?


0
1 paylaşım

İdrar yolu enfeksiyonu çok yaygın bir rahatsızlık olup genellikle 5 kadından 1’inde görünmektedir.İdrar yolu enfeksiyonu  kişide oldukça fazla ağrı ve sızı yaratır.Belirtileri arasında sık sık idrara çıkma isteği,idrarda sık sık yanma ve şiddetli idrar olarak bilinmektedir.İdrardan kan gelmesi ve ağrılı  ise bu hastalığın bir başka belirtisi olsa da diğer önemli rahatsızlıkların belirtileri olabilir.Bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonunun böbreklere yayılması vücut fonksiyonlarınıza farklı etiler yaratarak ciddi sonuçlara da sebebiyet verir. Bunun için kısa zamanda belirtileri dikkate alarak doktora başvurulmasında fayda görünmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir

-Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar :Bu şekilde bulaşan hastalıklar idrar yollarında sık sık yanma,ağrı ve sık sık idrarın geldiği düşünüldüğü halde idrar yapamama durumudur.

-Prostat Rahatsızlığı :Prostat bezi erkeklerde mesanenin altında yer alan veüretranın etrafına dolanan küçük bir organdır. İyi huylu prostat büyümesi yaşayan erkeklerde belirtiler idrar yolu iltihabına benzeyebilir. Sonrasında ani idrara çıkma isteği yer alır. Ayrıca prostat kanseri olan kişilerde de bezin içinde şiddetli enflamasyon oluşabilir.

-Şeker Hastalığı :Genel olarak Tip 2 diyabet hastalığına sahip kişiler sık sık idrara çıkar.Bu durum  hastalarda genelde böbrek rahatsızlığına ve idrar yolu enfeksiyonu oluşumuna neden olur.

-Sistit :Genel olarak kadınlarda görülen sistit cinsel birleşme ve yumurtalıkları üşütme sonrası sık sık görülen bir rahatsızlıktır.Belirtileri arasında sık sık idrar yapma isteği sonrası ağrılı idrar olarak bilinir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir 

İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için ilk öncelikle bol bol su içmelisiniz. Fakat doktorunuza danışmadan ilaç içmemeli ve kendi fikrinize göre hareket etmemelisiniz. Doktorunuz kan ve idrar tahliline göre vücudunuzdaki bakterileri kontrol ettikten sonra sizin için en uygun antibiyotiği size tavsiye edecektir. Bu antibiyotik ve kullanım alanlarından birkaçı aşağıda sıralandığı gibidir.

Doksisiklin (genellikle akne ve enfeksiyon tedavileri için hastalarda kullanılır)

-Efalosporinler (gerek yapısal ve gerekse etki bakımından penisilinleri andıran antibiyotiklerdir)

-Amoksisilin (bakterilerin hücre duvarlarını bozarak ölümlerine neden olur)

-Bu dönemlerde sıvı alımına dikkat edilmeli içeride oluşan mikroorganizmalardan en az 2,5 Lt su tüketilerek kurtulmalıdır.