İsmet İnönü kimdir?


1
1 puan

Türkiye’nin önde gelen önemli kişilerinden biri olan İsmet İnönü,Türkiye’nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı, İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçi olarak bilinmektedir. İşte Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli yol arkadaşlarından olan İşte İsmet İnönü’nün çocukluğu ve hayat hikayesine dair bilinmeyenler ve tüm merak edilenleri sizin için bir araya getirdik.

İsmet İnönü kimdir?

İsmet İnönü kaç yılında dünyaya gelmiştir. İlk buna göz atalım. Tam olarak adı Mustafa İsmet İnönü’dür. 24 Eylül 1884’te İzmir’de doğmuş, 25 Aralık 1973’te Ankara)’da vefat etmiştir. Osmanlı döneminde albay, Cumhuriyet döneminde orgeneral ve eski Genelkurmay Başkanı olan, cumhuriyetin ilanından sonraki Türkiye’nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı, İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçi. Cumhurbaşkanlık görevini Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından 1 gün sonra 11 Kasım 1938’den 22 Mayıs 1950 tarihine kadar sürdürmüştür.

Benzer içerik:  Fotoğraf çekinirken neden peynir deriz ? ilk fotoğrafı kim çekti

Yakından siyasi kişiliği ile bilinen İsmet İnönü,CHP Kurultayı tarafından kendisine “Millî Şef” unvanı verilmiştir. İnönü, Kurtuluş Savaşı’na katılmış ve Lozan Antlaşması’nı imzalamış, birçok defa başbakanlık görevini üstlenmiştir. 1925-1937 yılları arasında 12 yıllık kesintisiz başbakanlık süresi olmakla birlikte, toplam 17 yıl 11 ay ile Türkiye’de cumhuriyet tarihinin en uzun süreli başbakanlık yapmış kişisidir.

Çocukluğundaki eğitim hayatına geri dönersek ilk ve orta ögrenimini Sivas’ ta tamamladıktan sonra Mühendishane İdadisini (Askerî Lise) bitirdi. 1903 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1906 yılında Harp Akademisi’nden mezun olarak, ordunun çeşitli kademelerinde görev yaptı.

1910-1913 yılları arasında Yemen isyanı’nın bastırılması harekâtına katıldı. Bu ve bundan önceki görevlerinde hudut problemleri ve asilerle yapılan anlasmalarda görev aldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkas Cephesi’nde Kolordu Komutanı oldu. Suriye Cephesi’nde savaştı; Millî Mücadele sırasında Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte çalıştı. Edirne milletvekilligi ve bakanlık yaptı. Albay ismet Bey, mebusluk ve bakanlık da uhdesinde kalarak Garp Cephesi Komutanlıgı’na getirildi. 25 Ekim 1920’den sonra Batı Cephesi Komutanı olarak Çerkez Ethem kuvvetleriyle çatıştı..Birinci ve ikinci İnönü Savaşlar’ını yönetti. Tuggeneral rütbesine yükseldi.

Benzer içerik:  Tam buğday ekmeğinin faydaları nelerdir

Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’dan sonra kazanılan zafer üzerine Mudanya Mütarekesi’nde Büyük Millet Meclisi’ni temsil etti.Lozan Barış Konferansı’na Dışişleri Bakan ve Türk heyeti başkanı olarak katıldı. 24 Temmuz 1923’te Lozan Anlaşması’nı imzaladı.Cumhuriyetin ilânından sonra 1923-1924 yıllarında ilk hükûmette Başbakan olarak görev aldı, 1924-1937 yılları arasında bu görevini sürdürdü. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra, 1938 yılında, TBMM tarafından Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Siyasi hayatında 1950 yılındaki seçimleri kaybettikten sonra 1960 yılında siyasete devam etme kararı almıştır. 27 Mayıs harekâtından sonra Kurucu Meclis üyeligine seçildi ve 10 Kasım 1961 tarihinde Başbakanlığa atandı. 1965 yılında bu görevden ayrıldıktan sonra milletvekili olarak siyasî hayatına devam etti1972’de Parti Genel Başkanlıgı ve milletvekilliginden istifa ederek; Anayasa gereğince Cumhuriyet Senatosu tabiî üyeligi görevinde bulundu.

Benzer içerik:  21 Photos That Might Make You Laugh For Once In Your Life