İstanbul Havalimanı hakkında bilgiler


0
1 paylaşım

2013 yılında ön hazırlıklarına başlanılan İstanbul Havalimanı Altı ay önce kapılarını dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerine açmış bulundu. İçi son derece profesyonel tasarlanmış ve devasal büyüklüğe sahip olan İstanbul Havalimanını sizin için gezdik. Bakalım İstanbul Havalimanı hakkında bilgiler neler..

İstanbul Havalimanı hakkında bilgiler

Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısı bölgesine yakın olan alana inşa edilen İstanbul Havalimanı, 76.5 kilometrekarelik alana yayılıyor. Dün ilk etabının açılışı gerçekleşen yeni havalimanının inşası önümüzdeki yıllarda da devam edecek ve 2023 yılına kadar tüm etapların inşası tamamlanacak.İnşası tamamlanan ilk etabıyla 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olan İstanbul Havalimanı; tamamlandığında 6 bağımsız pisti, 500 uçaklık apron sahası, 70 bin araçlık otoparkı ve 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olacak.

İstanbul Havalimanı’nın yolcu kapasitesi ne kadar ?

İstanbul Havalimanı 2 bağımsız piste sahip olmakla beraber ileriki yıllarda 6 bağımsız piste sahip olacak şekilde tasarlandı..İçerisinde taksi yolları, apron-terminal binaları, hizmet binaları, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemlerinden oluşan birinci etapta özellikle 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binası dikkat çekiyor. 1 milyon 300 bin metrekarelik büyüklüğüyle dünyanın en büyük terminal binası olan yapının içi Türk mimarisine uygun olarak hazırlanırken, terminalin çatısı da Mimar Sinan’ın eserlerinden esinlenilerek yapıldı.

İstanbul Havalimanı’nın içerisinde neler var ?

Terminal binasındaki duty-free alanına ise Boğaziçi görüntüsü verilecek. 53 bin metrekarelik alana yayılacak duty-free alanı 6 bölümden oluşacak. Bu alanın 6500 metrekaresinde lüks butik mağazalar yer alırken, 3000 metrekare alan da Türk ürünlerinin satılacağı pazar konseptinde mağazalara ayrılacak.İçerisinde Otel bile bulunan havalimanı’nın Otel oda sayısı 442 odalı iken 21 bin dinlenme koltuğu, 640 adet asansör ve yürüyen merdiven, 8 bin 671 kapı, 42 kilometre uzunluğunda bagaj bandı ve 239 tuvalet bulunacak. Toplam 13 chek-in adasının olacağı terminalde yolcuların uçağa biniş işlemlerini gerçekleştireceği 468 banko yer alacak.

İstanbul Havalimanın’da ulaşım nasıl ?

Avrupa ya da Asya kıtasından bu havalimanına gelecek kişiler için oldukça yoğun trafik algısı yıkılmış bir şekilde tasarlanmış olup çeşitli uygulamalar denenmiş. Havalimanı yeni olması dolayısı ile metro ile ulaşım sağlanamamaktadır. İETT; Mecidiyeköy, Halkalı ve Atatürk Havalimanı’ndan yeni havalimanına seferler düzenleyecek. 18 farklı hatta 150 otobüs şehir merkezinden havalimanına ve havalimanından şehir merkezine yolcu taşıyacak.Bu seferlerde ücretler 12 ile 30 TL arasında değişecek. Ödemeler İstanbul Kart ile yapılırken, ücretlerde yıl sonuna kadar yüzde 50 indirim olacak. Yeni havalimanına metro hazırlık aşamalarının sürmesi devam etmekte ve 2019 yılının sonunda kesin olarak harekete geçileceği konuşulanların arasında… Şu sıralar yapımı süren 27 kilometre uzunluğundaki Gayrettepe – Yeni Havalimanı metro hattı bu projelerden biri.. Ayrıca bir kolu Gayrettepe’ye bir kolu da Halkalı’ya uzanan metro hatları ve bağlantı noktaları için çalışmalar sürüyor. Halkalı – Yeni Havalimanı metrosunun ise 2020 yılında açılması bekleniyor.

İstanbul Havalimanı iletişim imkanları neler ?

20 milyon GB’lık data alanına sahip havalimanı, ortalama bir şehirde bulunan 80 bin network portu kadar bir porta sahip olacak. Havalimanına, İstanbul – Berlin arasındaki mesafeye eşit olan 1700 km uzunluğunda fiber kablo döşendi.Yeni havalimanında iletişimi sağlamak için Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell iş birliğiyle ortak altyapı kuruldu. Böylece yeni havalimanında cep telefonu ve siber altyapı ortak kullanılacak. Havalimanında 55 bin kişiye eş zamanlı olarak kesintisiz, hızlı ve güvenli internet sağlanacak.

2019-home-2

Yeni Havalimanı güvenlik sistemi nasıl ?

Havalimanının güvenliği için 3500 güvenlik görevlisi ve son teknoloji 9000 akıllı kamera iş başında olacak. 60 metrede bir sabit kameralar, 360 metrede bir PTZ kameralar, 720 metrede bir termal kameralar ve fiber optik sensörler yer alacak.