İstanbul’da en iyi koşu parkurları


0
1 paylaşım

Gün içerisinde sağlıklı yaşamın en güzel parçası olan koşu hem ücretsiz bir spor dalı olup hemde hayatınızdan yaşam kazanmanıza yarayan en yararlı spor dalıdır. Koşu sporunun tarihine bakarsak insanoğlu koşuyu 4.5 milyon yıl önce tanıştığı söylenmektedir. Koşunun tarihi nedir diye geniş kapsamlı bir şekilde öğrenmek istersek? Yarış için yapılan ilk koşu İrlanda’nın Tailteann Oyunları’na yani M.Ö. 1829 yılına dayanıyor. Başka kaynaklarsa yarış amaçlı koşunun kayıtlara ilk kez geçtiği yıl olan M.Ö. 776 Olimpiyat Oyunları’nı koşunun başlangıcı olarak kabul ediyor.

Günde ne kadar süre koşmalı?

Normal şartlarda de sağlık sorunları yaşamayan bir bireyseniz koşuya kademeli olarak başlamanızı tavsiye ederiz. Öncelikle koşmadan önce yemek yememeli ve su içilmemelidir. Haftanın 3 günü 20 dakikalık setler halinde koşmaya başlayabilirsiniz. Eğer koşmak ağır geliyorsa önce yürüyerek başlayabilir, zamanla koşuya geçerek vücudunuzu bu tempoya yavaş yavaş hazırlayabilirsiniz. Her geçen gün daha az yürüyüp daha fazla koşarak vücudunuzun kondisyonunu arttırabilirsiniz. Kondisyonunuz arttığında size yarar sağlayacak en önemli madde ise kesinlikle kalp hastalıkları riskini azaltması. Koştuğunuzda kalbiniz büyür ve güçlenir. Yatağınızda dinlenirken dakikada ortalama 75 kez atan nabzınızı düzenli koşu sayesinde 55’e indirebilirsiniz.

İstanbul’da en iyi koşu parkurları

İstanbul içerisinde koşmak her ne kadar zor durumda olsa da bunun için çözüm olan parkurlar son zamanlarda spora olan toplumsal ilgi ile çoğalmıştır. Koşu teknikleri konusunda unutmamanız gereken en önemli şey nefes kontrolünü de sağlamaktan geçmektedir. Hem nasıl nefes alacağınızı bilmeniz ve hem de koşu hızınızı buna göre ayarlamanız gerekiyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, “nefes nefese” kalmamanız. Eğer kalıyorsanız, koşu hızınızı düşürmeniz gerekiyor. Profesyonel eğitmenler, bu durumu “rahatça konuşabileceğin bir hızda kalmak” olarak tanımlıyor.Bakalım İstanbul’da en iyi koşu parkurları hangileridir?

Moda Sahil

Fındık Zade Çukurbostan

Yıldız Parkı

Yeniköy-Rumeli Hisarı -İstinye

Bakırköy-Zeytinburnu

Balat Sahili

Yeşilköy Sahili

Belgrad Ormanı

Üsküdar Harem Sahilyolu

Caddebostan

Haliç Sahil

Bebek Sahili