İstanbul’da gezilecek tarihi yerler


0
2 paylaşım

İstanbul, içerisinde hem tarihi hem geleceği hemde nostaljiyi barındıran bir şehir olarak bilinir. İster turistik gezi yapan kişi olun ister İstanbul’da yaşayan biri olun sürekli gezecek bir noktanız bir yeriniz ve yapacak bir aktiviteniz olacaktır. Bu şehrin ıssız ya da hareketli(tercihinize bağlı ) sokaklarında içkinizi yudumlayabilir tercihinize bağlı olarak tarihi yerleri gezebilir ve nostalji kokan havayı soluyabilirsiniz.

Sizin için İstanbul’da gezilecek tarihi yerleri bir araya getirdik. 

  • Adile Sultan Kasrı : 1798-1807 yılları arasında III. Selim zamanında yapılmış olan Adile Sultan  Kasrı Çamlıca  tepesinde yer almaktadır. İçerisinde Valide Sultan tarafından  yurt dışından getirtilen çiçeklerle donatılmıştır. Geçen yıllar sonrasında Sultan Abdülaziz köşkü yıktırmış ve modern bir yapıyı inşa ettirir ve annesi ( Pertevniyal ) Valide Sultan ( öl.1883) ‘a hediye eder. Yapı, 1863 yıllarında Adile Sultan ( 1826-1899)’a yazlık saray olarak verilmiştir.1924 Cumhuriyet sonrasında Dar_ül Eytam kapatır ve “ Validebağ’ı Şehir Yatı Mektebi” olarak hizmet verir.1971 yılında kaçak kat çıkıldığı için yıkma kararı alınır sonrasında ise 1991 yılında ise öğretmen evi  haline gelerek restore edilmiştir.

  • Tophane Meydan Çeşmesi : 1732 yılında I. Mahmut tarafından yaptırılmış olan Tophane Meydan Çeşmesi; Beyoğlu İlçesi, Tophane semtinde, Necati Bey ve Tophane İskelesi caddelerinin kesiştiği üçgensi meydanın ortasında yükselmektedir. Tophane çeşmesinin olağanüstü bir tasarımı mevcuttur. Motifleri vazo içerisinde işlenmiş çiçeklerden oluşmaktadır.20016 Yılında Sabancı grubu tarafından restore edilerek halka sunulmuştur. 23 Ayar altın varakla zenginleştirilmiştir.

  • Tarihi Moda İskelesi : Tarihte Pendik ‘ e kadar uzanan iskelenin ilk durağı moda olmuştur. Vedat Bey’in eseri olan Moda İskelesi 1916-1917 yılında inşa edilmiştir. 1937 yılında bir kış vakti şiddetli rüzgar ve lodosun etkisiyle ilk katı yıkılmıştır. 1 Temmuz 2001 yılında restore edilerek yeniden hizmete sunulmuştur.
Benzer içerik:  Porselenden yapılmış soda pet şişeleri

  • Galata Köprüsü : Günümüzde hala hizmet sürmekte olan Galata Köprüsü ilk olarak  1845 yılında I. Abdülmecit’in annesi Valide Sultan tarafından ahşap olarak inşa ettirildi. Kısa sürede eskiyen köprüyü, Kaptan-ı Derya Hasan Ahmet Paşa 1863 yılında yenileyerek, tekrardan hizmete sundu. 1987  yılında elektrikli tramvay inşa edilerek kullanılmaya başlandı fakat bilinmeyen bir nedenden dolayı 1991 yılında yangın çıktığı sırada oldukça hasar görmüştür. 1992 yılında ise unkapanı köprüsüne kadar sıkı bir şekilde bağlanarak yeniden inşa edilmiştir. Tahta inşa edildiği zamanlarda ise yangın tekrar çıkmasın diye köprünün üzerinde sigara içimi  yasaklanmış , gece geçişleri kapatılmış hatta birde üzerine ücretlendirilmiştir.

  • Arasta Çarşısı : Sultanahmet’in arka  sokaklarında yer alan bu çarşı aslında Sıpahi Çarşısı olarak da bilinmektedir. 70 den fazla Osmanlı el sanatlarını ve Osmanlıda kullanılan özel eşyaların tasarımında kullanılan ürünleri satan dükkanlar yer almaktadır. Arasta Çarşısı içerisinde Halı,kilim,tarihi görünümlü takı ve elbise,deri çantalar ve Osmanlı lezzetlerini satmaktadır.

  • Dolmabahçe Saat Kulesi : Dolmabahçe  Sarayı yapıldıktan bir süre sonra Sultan Abdülmecit’in oğlu II.Abdülhamit tarafından saray mimarı Nikoğos Balyan’ın kardeşi Sarkis Amira Balyan’a yaptırılmış diyen kayıtların yanı sıra birlikte yaptıklarını gösteren kayıtlara da rastlanıyor. Bu devirde II.Abdülhamit, başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun bir çok önemli şehirlerinde harika saat kuleleri inşa ettirdi. Kuleler, halkın yoğun kullandığı önemli alanlara yapılıyordu. Namaz saatine ne kadar zaman kaldığını görmelerine ve hazırlanmalarına yarıyorlar, yangınlarda da çan olarak kullanılıyor ve ahalinin haberdar olmasını sağlıyorlardı. Genelde barometre de konularak, hava durumu hakkında da bilgi sahibi olmaları sağlanıyordu. Yapım masraflarının devlet kasasından çıktığı söylenilen saat kulesinin parçaları ise Fransa’dan getirilmiştir.

  • Beylerbeyi Sarayı : 16.Yy sonlarında II. Mahmut kendine ahşaptan bir  yalı yaptırır.  Yalıya verilen isimde Beylerbeyi sarayıdır.  dönemin ünlü mimarı Sarkis Balyan ve kardeşi tarafından, Abdülaziz için yaptırılır. 1865 yılında yapımı tamamlanan Saray, Sultan ailesinin yazlık sarayıdır. Beylerbeyi Sarayı, Sultan’ın yazlık sarayı olmasının yanı sıra, aynı zamanda yabancı konuklarının ağırladığı bir mekândır .Misafirlerin ağırlık olarak ağırlandığı bu sarayda kabul odası, balo salonları ,harem,amiral odası,toplantı odası,sohbet odası,26 oda ve 6 salondan meydana gelmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Dönemindede Atatürk’ün konuklarını ağırlamaktadır.
Benzer içerik:  Dünyanın her yanında kadınlarımızın güzelliklerine vurgu yapan çalışma

  • Malta Köşkü : Malta Köşkü Yıldız sarayının parkından ayıran kısıma yapılan Malta Köşkü’nün isminin nereden geldiği bilinmemektedir. Abdülhamit ve V. Murat arasında geçen sürtüşmeler sonucu Malta Köşkü çatışmalar arasında yer almış ve 40 yıla aşkın süre boş bir şekilde terk edilmiştir. 1941 yılında Yıldız Sarayı`nı ayıran büyük ara duvarın deniz tarafına düşen kısmında kalan geniş koruluğa, Yıldız Parkı adı verilmiştir. Aynı sene içinde Park, Maliye Bakanlığı`nca İstanbul Belediyesi`ne devredilmiştir.

  • Anadolu Hisarı : Yıldırım Beyazıt’ın İstanbul Boğazında yaptırdığı ilk Hisardır. Zamanında Bizans’ Karadenizden yardım gelmesini önlemek için yapılmış ve başarı ile karşılanmış bir inşadır.Dört katlı olan bu kuleye bugün güneybatıda bulunan bir kapıdan girilmektedir. İç kale duvarları ise 2-3 metre kalınlığında asıl kaleyi kuzey-batı ve kuzey-doğudan çevreler. Üzerinde dört kule vardır. İç kale duvarının kapısı, kuzeydoğudaki kulenin kuzeyindedir. Stratejik bakımdan yeri ustalıkla seçilen kapıyı, batıdan gelen düşmanın görmesi imkansızdır. Dış kale surları, çok kemerli ve çokgen bir surdur. İç kale surları ile güney-doğu ve kuzey-batıdan birleşir; üzerindeki 3 kule ile korunur. 1991-1993 yılları arasında bakım onarım işlemi görmüştür.

  • Kapalı Çarşı : Kapalı Çarşının hem geçmişe hemde geleceğe yüksek derecede katkısı mevcut. 64 Cadde ve sokağı olan Kapalı çarşının 2 bedesteni 16 hanı ,22 kapısı  mevcuttur. İçerisinde 20.000 kişi çalışmaktadır. İçerisinde İpek Ve Pamuktan kumaşlar , halılar ,baharatlar,kahve türleri,Osmanlının tarihini yansıtan lezzet,giysi,kültür ve yaşam tarzını anlatan hediyeler satılmaktadır.Çarşı 1451-1454 yılları arasında yangın ve depremlere maruz kalmıştır. 1894-1898 yılları arasında ise depremler sonucu tadilat görmek zorunda kalıp günümüze kadar gelmiştir.