İstanbul’un En İyi Sokak Lezzetleri


1
1 puan

Yıllardır hepimizin hayranlıkla izlediği karelerin içerisinde bir kenarda balık ekmek varken bir kenarda galata kulesi öteki tarafta ise meşhur baklava tatlıdan bahsedince Türk kahvesinin yanına bir de lokum .. İstanbul’un saymakla bitmeyen saraydan sokaklara kadar gelen lezzetleri..İstanbul’da yaşayın yaşamayın yine de bir hafta sonu da olsa kendinizi şımartın ve nostaljik bir günde aşağıdaki sokak lezzetlerine merhaba diyin..

İstanbul’un En İyi Sokak Lezzetleri

-Eminönü balık ekmek:Karaköy İskele Meydanı’ndaki balık ekmekçi ara sıra iş çıkışı uğradığım yerlerden biri. Fazla vaktiniz yoksa, canınız balık da çektiyse neden olmasın dedirtecek bir alternatif. Ekmek arası balık 2018 yılı için fiyatı 12 TL. Biraz ilerideki büfeden yanına bir içecek de alabilirsiniz.

-Kokoreç:Olağanüstü bir gurme lezzetlerinden olduğunu düşünüyor ve sakatat seven kişiler için şiddetle önerdiğimiz sokak lezzetlerinden biridir.En iyisi diye tabir edemeyeceğimiz bu lezzeti deneyerek iri kıyım ya da bol domatesli olarak sizin karar vermenizi öneririz. Çeyrek ekmek 2018 yılında 11 TL iken yarım 15- ünlü midyeci Ahmet’in Uzay kokoreç fiyatı ise 40 TL ‘ye kadar çıkmaktadır.

Benzer içerik:  Kahvaltılık pratik ekmek pizza

-Sokak Poğçası:Sıcacık ve bir o kadar yağlı ama lezzetinden doyum alamayacağınız bir sokak lezzetidir. Günümüzde pek çok yerde fırın ve pastahaneler açıldığı için bu sokak lezzetine çok rastlayamasak da rastlanılan semtler yer almaktadır.

-Halka tatlısı:İstanbul’un bir çok yerinde rastlayabileceğiniz şerbetli bir tatlıdır.

-Süt mısır:Nedense her mevsim her yerde seve seve yediğimiz muhteşem sokak lezzetlerinden biridir.Şimdiki zamanlarda çeşitli sokak köşelerinde ve alışveriş merkezlerinde soslu,tereyağlı ve ketçap mayonezli olarak bir bardak içerisinde satılmaktadır.

-Simit:İstanbul’da çıtır simit olarak bahsedilen bu simit İzmir’de ise gevrek olarak bahsedilmektedir.Hemen hemen her cadde,her sokak ve her durak köşesinde her saatte rastlayacağınız şeylerin arasındadır.

Benzer içerik:  Bildiğiniz pizzaları unutun, yeni moda kornet pizza

-Kumpir:Özellikle en meşhur yeme yeri Ortaköy’de boğaza karşı oturup yenilen en leziz sokak lezzetidir. 

-Kestane:Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olan kestaneyi her ne kadar evlerimizde pişirmeye çalışsak da, közde pişmiş kestanenin tadı hiçbir şeyde yok. Kış geldiğinde İstanbul’un hemen hemen her sokağında, caddesinde bir kestaneci bulmak mümkün.

-Midye Dolma:Midye dolma İstanbul sokaklarında sık sık rastlayabileceğimiz lezzetlerden biri… Beyoğlu müdavimleri için de Balık Pazarı’nın girişindeki seyyar tezgahı önerebilirim.

-Kağıt Helva:İstanbul’un en meşhur lezzetiymiş bir zamanlar kağıt helva. Aşıklar sokakta bir helvayı paylaşır, keyif yaparlarmış.

-Sabırtaşı içli köfte:İstiklal caddesine yolu düşen herkes öyle ya da böyle görmüş olmanız gerekir.Aznavur Pasajı’nı geçtikten sonra, Danışman Geçidi’nin hemen sırasında durur. Yıllarca parasını seyyar halde içli köfte ve çiğ börek satarak kazanan bir çiftin tezgahıdır aslında burası. Babaları vefat edince, işi oğulları devralmış, satış yapmaya devam ediyor.

Benzer içerik:  Karbonhidrat içeren yiyecekler neler?

-Taksim arnavut ciğeri:20 yıldır Taksim’in vazgeçilmezi Arnavut Ciğeri
Arnavutların ünlü yemeğini sokakta satan ustalar unda kızartılmış küp küp ciğeri soğan ve patatesiyle servis ediyor.

-Tükürük köftesi:Maç öncesi ya da sonrası, stadyum girişlerinde yerlerini alan, mis kokulu köftecileri meşhur olan şehir İstanbuldur.Aynı zamanda konser zamanları da kapı ve girişlerde yer almaktadırlar.

-Sokak turşucuları:Sokak turşucularını hala Fatih, Unkapanı, Eminönü ve Beyoğlu civarlarında var seyyar turşu arabaları. Görürseniz durdurup, acılı bir turşu suyunu için derim.

-Tavuk pilav:Şimdilerde her sokak arasında,köşesinde rastlamanız mümkün olan devasal güzellikte olan sokak lezzetidir.

-Çig köfte:Artık sadece Urfa yöresine ait olmayan bu lezzet inanılmaz bir şekilde farklı sunumlarla beraber ikram edilmektedir.