Kadınlar Neden Daha Uzun Yaşar


0
1 paylaşım

Hepimiz hayatımızın elbet bir noktasında kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı kanısını duymuş ve bunun üzerine tartışmışızdır. Hayatta cinslere göre ömür yaşı sadece insanlarda değil tüm canlılarda geçerlidir.İnsanlarda ise ömür zamanı kadınlar ve erkekler arasında çeşitli etkenlere dayanmaktadır.Bu durumda araştırmalar sonucu kadınların erkeklerden daha uzun ömürlü olarak yaşadığı söylenilse de aslında kanıt olarak ortaya sunulmuş ve tescillenmiş bir bilgi bulunmamaktadır.

İnsan ömür yaşını etkileyen unsurlar beslenme,yaşanılan yer ve sosyal yaşam farklılıkları insan ömrünü olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir.Birleşmiş Milletler’in  bu konu haklarında kayıtlar tuttuğu ortaya sunulmuş ve 178 ülkenin 176’sında kadınlar erkeklerden daha fazla yaşıyor. Tarihi kayıtlar incelendiğinde de durum aynı. Kadınlar ve erkeklerle ilgili ilginç bir nokta, her ne kadar daha uzun ömürlü olsalar da ortalama olarak kadınların sağlığının erkeklere göre daha bozuk olması. Bu durumun doğruluğunu gösteren pek çok veri var. Örneğin kadınlar daha çok doktor muayenesine gidiyorlar, daha çok ilaç kullanıyorlar ve daha çok sağlık raporu alıyorlar. Ölümlülük-sağlıksızlık paradoksu olarak adlandırılan bu durumu açıklamak için öne sürülmüş çok sayıda görüş var.

Bir araştırmaya göre sağlıksız kadınlardan daha çok sağlıksız erkek öldüğü için sağ kalan insanlar arasında daha çok sağlıklı erkek ve daha çok sağlıksız kadın oluyor. Bunun nedeni ise kadınların erkeklere göre yaşlılık hastalıklarına karşı daha dayanıksız bir vücut yapısına sahip olduklarını gösteriyor. Örneğin hem hormonal hemde kemik ve eklem yapısı olarak yaşlandıklarında dayanıksız bir vücuda sahip oldukları için erkeklerden daha çok hastaneye gitme ihtiyacı duyuyorlar.

Koreye ait tarihi araştırmalarda ise kadın ve erkeğin uzun ömürlü olup olmama sebebi ise kadınlarda ve erkeklerdeki kısırlaştırılmaya bağlı olduğu söyleniyor. Erkek ve kadınların kısırlaştırılmış bir bölümü tarihi araştırmalarda ömürlerindeki 15-20 yıl daha uzun yaşadıklarının kanıtında.. Bu durum kadınlık hormonu olan östrojenin antioksidan özelliklerine bağlanabilir. Erkeklerin DNA’larındaki oksidatif hasarın kadınlarındakinden daha fazla olduğu biliniyor.

Benzer içerik:  Yemek yerken neden çatal sol elde, bıçak sağ elde tutulur ?OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.