Kalorifer Peteğinin Havası Nasıl Alınır ?


0
3 paylaşım

Kalorifer peteklerinin havasının alınması kışın kaçınılmaz petek bakımlarından biridir. Evde bu işlemi yapmak aslında bildikten sonra da çok zor bir işlem değildir. Evlerindeki ısıyı doğru bir şekilde kullanmak isteyenlerin araştırdığı kombi petek havası alma işlemi, kısa bir işlemle kolayca çözüme kavuşturulabiliyor. Peki, kombi petek peteklerin havasını alma işlemi nasıl gerçekleştirilecek? 

Peteklerin Havası Nasıl Alınır ? 

Kalorifer petekleri havası alınırken kişisel isteğinize bağlı olarak ya uzaman kişilerden destek alabilirsiniz ya da kendiniz sizin için paylaştığımız bu yazı sayesinde yapabilirsiniz.

-İlk olarak yapmanız gereken işlem evde bulunan düz tornavida ile peteğin üst kısmında yer alan purjor kısmının saat yönünde çevrilmesi gerekmektedir.

-Kaloriferin içerisinden sıcak su gelene kadar içeride bulunan havayı boşaltın.

-Su gelmeye başladığında purjör tapasını yerine takıp tersine çevirerek kapatabilirsiniz.

-Bu durum yalnızca yeni tip peteklerde geçerlidir. Eski tip peteklerde ise bu işlemi yapmak için, vana bağlantı rekorlarını gevşeterek alt ve üst kısımlardan hava çıkışını sağlayabilirsiniz.

-Peteklerinizde hava olduğunu anlamak için; Peteğin üst kısmında soğukluk olup olmadığını kontrol edin. Üst sol kenarı sıcakken sağ kenarı soğuksa veya tam tersi bir durum söz konusuysa o petekte hava var demektir. Peteğin altında soğukluk varsa bu durum havayla ilgili olmayabilir.

-Peteklerin havası, kombi çalışıyor konumdayken alınmalıdır. Fakat bu işlem yapılırken birisinin kombiye sürekli su takviye etmesi gerekebilir.

-Havanın birden boşaltılması için purjörün tam açılması durumunda kombi kendisini kapatabilir ve kendisini arıza moduna alabilir. Arıza konumu çok önemli bir husus değildir. Kombiyi tekrar kapatıp açtığımızda tıpkı eskisi gibi çalışmaya başlar.