Kalp Pili Nedir,Süresi Ne Kadar? Hangi Durumda Kalp Pili Takılır?


0

Kalbin düzenli olarak kan pompalaması,gevşemesi ile kanımız vücudumuzda dolaşmaktadır. Kalp 1 dakika da toplam 60-70 kez kasılarak toplam 5–6 litre kanı pompalamaya yardımcı olur ve bütün vücuda aktarımını sağlar.Bu sistem üzerinde vücudumuz belirli bir elektrik üreterek kanın diğer organlar ile fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar. Kalp uyarısı sağ kulakçıkta (atrium) bulunan Sinüs Düğümünden başlar. Önce sağ kulakçık daha sonra sol kulakçığa yayılır ve kulakçıklarla karıncıklar arasında bulunan ikinci bir düğüme (Atrio-Ventriküler düğüm ) ulaşır. Ardından Hiss demeti ve sağ sol ön ve sol arka dal olarak bilinen dallarla tüm karıncıklara yani kalp kasına ulaşır.Daha geniş bakacak olursak kalp pili nedir? kalp pili süresi ne kadar bakalım.

Kalp Pili Nedir 

Vücudumuzdaki fonksiyonların görevini yerine getirebilmesi için ilk önce elektrik üretimini sağlaması gerekmektedir. Bu durumda devreye kalp pili girmektedir. Kalp pili,kalbin yeterli elektriksel uyarıyı oluşturamaması ve/veya tüm kalp dokusuna yeterli şekilde ulaştıramaması durumunda yeterli elektriksel uyarıyı oluşturmak için kullanılan cihazlara verilen isimdir. Ritim ve iletim kusurları yaşam kalitesini düşürürse ya da hayati tehlike arz ediyorsa kalp pillerin takılması gerekir.Kalp pilinin takılmasında önemli iki unsuru vardır.

-Uyarma özelliği: Kalpte uyarı olmadığı veya yavaş olduğunda istenilen hızda uyarı çıkarmak,

-Algılama ve Hissetme: Kalbin doğal aktivitesini algılamak onu izlemek duruma göre uyarı çıkarmak, Yani kendi ritmi mevcut ise uyarı çıkarmaz.

Geçici kalp pillerinde jeneratör oldukça büyüktür ve vücut dışındadır. Kalp ile bağlantısını elektrod sağlar. Geçici olduğu için uzun süre bırakılmaz. Olayın kalıcı olduğu düşünülüyorsa çıkarılarak kalıcı kalp pili takılır.

-Kalıcı Kalp Pili: Bu piller vücuda kalıcı olarak yerleştirilir. İki şekilde uygulanır.

-Endokardiyal yol: Burada elektrod bir damardan geçirilerek kalbin içerisine yerleştirilmektedir. İşlem lokal anestezi ile yapılır.

-Epikardiyal yol : Elektrod direkt kalbin adelesine dikilmek sureti ile bağlanır. Bu uygulama genel anestezi ile yapılır. Endokardiyal uygulamanın yapılamadığı bazı durumlarda nadiren tercih edilir.

Kalp Pili Nasıl Çalışır 

Kalp pili bir elektronik devre ve elektronik kablodan oluşmaktadır. Kalp pilinin kablosu ameliyat esnasında bir ucu ilgili yere tutturulurken diğer ucu ise kalp piline bağlanır. Bu kablo vasıtasıyla kalbin elektriği pile iletilir. Pilden de kalbe elektrik yollanabilir. Eğer kalp hızı 60 dakika olarak programlandıysa ve kalpten gelen elektrik 60 dakikanın üzerindeyse kalbe uyarı yollamaz. 60’ın altına indiğinde pil kalp hızını 60 dakika yapacak şekilde elektrik uyarısı verir. Böylece kalbin yavaşlamasını engeller.Kalp pili kablosuz iletişimle dışarıdan programlanabilir. Kalbin ritmini sürekli kaydeder. Ve bu kayıtlar dışarıdan okunabilir. Böylece hastanın kalp hızının hangi tarihte, kaç olduğu, ritim bozukluğu olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunabilir. Kalp ritmi sürekli kaydedilir.

Hangi Durumlarda Kalp Pili Takılır 

Kalp pili 3 çeşit hasta tipinde kullanılmaktadır. İlk öncelikle tedavi uygulanır sonrasında hasta durumu ciddiyse kalp piline başvurulur.

-Kalp hızı yavaşlayan hasta da ritmi hızlandırmak için takılır.

-Ritim Bozukluğuna sebep olan durumlarda

-Kalp Yetmezliğinde kullanılmaktadır.

Kalp Pili Ne Kadar Süre Kullanılır 

Kalp pili hastalarda düzenli olarak 7-8 yılda pilin batarya değişim süresi vardır.  Bataryanın durumu kontrollerde anlaşılır. Hastaya bu sefer kablo yerleştirilmez, sadece bataryası değişir.