Kalpte ritim bozukluğu belirtileri ve tedavi yöntemi


0

Kalbimizde ritim bozukluğu ilk işitmede yaşlılarda görünse de artık her yaş hasta da bulunmakta. Kalpte  ritim bozukluğundan meydana gelen belirtileri ani durumlarda anlamayan ve bundan haberdar olmayan hastalarda ise ani ölümlere sebep olabiliyor. Bunlara sebep vermemek için  erken teşhisin önemini unutmayın.

Kalp Rimi Bozukluğu sebepleri nelerdir ?  

Kalpte ritim bozukluğu tam olarak kalp kasının kasılmaması ve  elektrik  akımının vücudumuzda sağlanmaması sonucu meydana gelir.Kalbimizin sağ kulakçığında düzenli olarak elektrik saçan hücreler yer almaktadır.Daha  açık bir şekilde bahsedecek olursak elektrik kablosu gibi bulunan bu hücreler kalp kasının kasılmasıyla beraber kan pompalanmasını sağlar. Bu iletiler birbirlerine cevap vermediği takdirde kalp ritmi bozulmaktadır.Bu durum sonrasında  kalp ritminizde ani hızlanmalar yada bir anda duracakmış kadar ağır atışlar meydana gelip kalpte ritim bozukluğunu meydana getirmektedir.

Ritim Bozukluğu Belirtileri nelerdir ? 

Kalp ritminin bozulmasındaki temel sebep kalbinizde daralma ve derin nefes alamamanızdan kaynaklanmaktadır.Sonrasında bazen hissedemeyeceğiniz kadar yavaş bazen de ağzınızdan çıkacak kadar hızlı atmasına sebep olabilmektedir. Kalp ritmi bozukluğunun diğer  bir diğer adı da Taşikardi olacak geçmektedir. Peki sadece elektiriksel akımlar sonucu mu kalp ritmi bozuluyor ? tabiki de hayır bakalım sebepleri neler ..

Ritim Bozukluğunun Tedavisi,uygulamaları ve alınacak önlemler nelerdir ? 

  • İlk olarak bu rahatsızlığın bir hastalık olduğunu ve hafife alınmaması gerektiğini bilmeniz.
  • EKG isimli bir elektrik uygulaması ile kalbinizdeki elektrik dalgalarına bakılıp tanı koyulmasına yardımcı olur.
  • Trans yağlı yemeklerden kaçılıp rejim yemekleri yenilmelidir.
  • Çay, kahve ,yeşil çay ve tetikleyici çaylardan uzak durulmalıdır.
  • Sigara,nargile tüketilmemelidir.
  • Tuzlu ve hayvansal yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • Kalbe takılan piller 7-8 yıl ömür biçilerek hastaya ameliyat yoluyla takılmaktadır.