Kan ağlayan ağaç her derde deva oluyor


0
7 paylaşım

Hint okyanusunun kıyısında yer alan Somali sahillerinde bulunan kan ağlayan ağaç her der deva oluyor. Kan ağlayan ağaç olarak bilinen bu ağacın her bir damlasının bile şifa olarak görülüyor. Bu ağaç kesildiğinde ya da gövdesinden darbe aldığı zaman kana benzeyen bir sıvı akıtması sebebebiyle böyle anılmaktadır.

Şifa deposu olan kan ağlayan ağaç  bir damlası 3 tam elmadan daha fazla antioksidan içermesi ile biliniyor. Gövdeleri yaralandığı zaman sızdırdıkları kırmızı kan renkli öz sıvıları nedeni ile ejder ağaçları olarak da adlandırılırlar. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda, kırmızı rengi veren öz su içinde, insan ve hayvanların kanında bulunan hem’in (hemoglobinin içindeki demir) bulunduğu ortaya çıkmıştır. Amazon ormanındaki yerliler, bu reçineyi yüzyıllardır kanamaları durdurma da, yaraları dezenfekte etmede ve her tür cilt sorunlarını iyileştirmede kullanmakta.

Zaman içinde ağacın öz sıvısından elde edilen rezin, yaralarda, kanama durdurulmasında, doğum sonu kanamalarda kullanılmıştır. Bugün ise vernik ve tahta boyası için kullanılmaktadır.