Karabasan basması(uyku felci) nedir, karabasan kimlere basar


4
4 puan

Hepimizin uyku esnasında uyanmak isteyipte uyanamadığımız,nefes almak isteyipte sanki bizi boğuyorlarmış hissine kapıldığımız  zamanlar olur. Aslında bildiğimiz şeye halk arasında her ne kadar karabasan basma dense de tıbbi adı uyku felcidir. İnsan beyni dünya üzerinde en gelişmiş harikalar yaratabilen,icatlar ortaya koyan en zeki,gelişmiş düşünme organıdır.

İnsanlar uyurken beyin tam olarak durmaz fakat kendini insan vücudu uyurken farklı bir boyuta taşır.Çeşitli rüyalar gördüğümüz bu dönemlerde insan beyni farklı şeyler görüp ruhen irkilebilir,boğuluyormuş hissiyatına kapılabilir,çeşitli çığlıklar duyabilir,yüksek bir yerden karanlık bir yerde düşüyormuş gibi hissedebilir. Halk arasında bu duruma “karabasan basması” denir.İnsan beyni gece uykuya daldığında nöronlarına görev verir ve beyindeki uyku bölümü devreye girdiğinde kişinin uyurken tat alma ,koklama duyuları bile tamamen kaybolur.

Karabasan basması esnasında ya da rüya karmaşaları esnasında kişinin uyurken gözlerini açsanız dahi görmez. Bu karışık duygular sonucu kişiler çeşitli rüyalar görerek beyinlerini karıştırır ve sonucunda da uyku felci meydana gelir .

Neden uyku felci (karabasan basması ) yaşarız ? 

Uyku felci yani karabasan basması kişinin düzensiz bir şekilde uyanmasıyla ilgilidir. Normal bir şekilde uyandığımızda beynimiz, uyku ile çalışan tüm bölümlerini devre dışı bırakır ve konuşma, görme, hareket etme gibi eylemlerimizin kontrol edildiği bölümleri devreye sokar. Uyku felcinin yaşandığı sıralarda beyin uyanır ancak bu bölümlerden sadece görme bölümünü devreye sokar. Uyuyan diğer tüm bölümler, uykuda olmaları nedeniyle konuşamamamıza veya hareket edemememize neden olurlar. Uyandığımız an sadece etrafımıza bakabildiğimiz bu ilginç durum, doğal olarak korkmamıza ve paniklememize neden olur.
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.