Karadut şurubunun faydaları nelerdir?


0
1 paylaşım

Karadut yazın yetişen bir meyvedir. Yazın karşımıza çıkan bu meyve genellikle halk arasında böğürtlen olarak bilinir. Karadut suyunun yararları ve faydaları ise saymakla bitmiyor. Karadut şurubu içerisinde tiamin,niasin,sodyum ve potasyum maddelerini yer almaktadır.

Karadut şurubunun faydaları nelerdir? 

Portakal gibi C vitamini bakımından zengin olan karadut grip olduğunu dönemlerde vücudunuzla savaşan kötü hücrelere karşı direncinizi koruyabiliyor.Sinirli bir kişiliğiniz varsa bir bardak karadut şurubu içtiğinizde depresif havanızı yok ediyor.Astım hastalığına iyi gelir ve solunum yollarını açar.Ağız ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir.Diş eti kanamalarını azaltır.Flavonoid içermesi ile kalp sağlığının korunmasına destek verir.Saç dökülmesini azaltır.Anemi yani kansızlığa iyi gelir.

Karadut şurubu nasıl yapılır?

-Karadut ( 1 kase )
-Toz şeker ( 5 yemek kaşığı arttırmak isteyen arttırabilir )
-Limon suyu ( yarım )
-Buz parçaları ( isteğe bağlı )

Hazırlanışı: Karadutları saplarından ayırarak suda temizleyin ve derin bir kaseye koyarak üzerine şekerleri ekleyin. Şekerle karadutu iyice özdeşleşene kadar ezerek yoğurun ve limon suyunu ekleyip tel süzgeçe alın. Süzgeçte posası kalana kadar süzdürün. Kalan posaya 1 bardak su ilave edin ve tekrar süzgeçten ezdirerek geçirin. Karadut şurubu hazırlandığında şişelere dökün.İçmek istediğinizde yarım bardak karadut şurubuna yarım bardak su ekleyip tüketin.