Karagül çiçeği nerede ve ne zaman yetişir, rengi neden siyahtır


0
1 paylaşım

Karagül genellikle gonca halindeyken siyah renktedir, açtıktan sonra rengi koyu kırmızıya dönüşür. Ancak açtıktan sonra da siyah rengini koruyan karagül çeşidi olduğu bilinmektedir. Halfeti ilçesinde yetiştirilen bu karagül çiçeği kesilip başka bölgelere çıkarıldığında renk değiştiriyor.

Tohumu alınıp başka bölgede yetiştirildiğinde güller kırmızı renkte açıyor. Karagül başka gül çeşitlerine kıyasla daha bodur yetişir, yarı katmerli ve kokuludur. Mevsim olarak ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açar. Karagülün 1-1,5 metre yükseklikte bir çalı olan çiçekleri, 6-7 santimetre çapında olmaktadır.

Karagül nerede ve nasıl yetişir ?

Karagül tamamen açmadan yani gonca halindeyken siyah rengini alır,gül açtıktan sonra rengi koyu kırmızıya dönüşür, Türkiye’de sadece Şanlıurfa Halfeti’de yetişir.Beslenme şeklinde Fırat nehrinin suyu önemli bir rol oynar. Bu yörenin toprağı dışında rengini koruyamayan karagül, aynı bölgenin bazı yerlerinde açtıktan sonra siyah kalabildiğine de rastlayabiliriz.

Karagül çiçeği en çok hangi aylar da yetişir ?

Karagülün en siyah açtığı dönemin mart ve nisan ile ekim ve kasım ayları olduğunu belirtiliyor,diğer aylarda tonların biraz daha açıldığı söyleniyor.Ülkemizde Şanlıurfa’da yetişen bu çiçeklerin sürekli siyah renkte olması imkansız olduğu için Hollanda’dan ithal ediliyor,İthal edilen çiçeklerin renk tonları normalde en koyu “bordo” rengine dönüşüyorken siyaholduğunda kalması için genetiğiyle oynandığı söylenildi.

Karagül’ün açmaya başladığı evre