Karbonhidrat içeren yiyecekler neler?


0
1 paylaşım

Sağlıklı beslenmenin en önemli yanlarından biri de karbonhidratlı besinlerle beslenmekten geçmektedir. Tıp entistütisi günlük kalori ihtiyacınızın %45 ile %60 lık oranını karbonhidratlardan aldığınızı söylemektedir. Peki karbonhidrat içeren yiyecekler günlük yediğimiz besinler arasında mı? bakalım karbonhidrat içeren yiyecekler hangileridir?

Karbonhidrat içeren yiyecekler neler?

Günlük aldığımız karbonhidratlar vücudumuzun ihtiyaç duyduğu günlük enerjiyi tamamlayıp beyin merkezi ve sinir sistemimizin doğru hareket edebilmesine yarar. Bazı uzmanlar günlük kalori oranının %53’lük kısmı karbonhidrattan alındığı takdirde karbonhidrat diyeti sınırına girdiğini söylemektedir. Karbonhidratın bir kısmı vücudumuza yarar sağlarken zararlı karbonhidrat ise kanımıza karışarak vücudumuzdaki kan seviyesini aniden yükselterek çeşitli tahribatlara yol açmaktadır. Bu kısımda dikkat edilmeli ve hangi yiyeceklerde ne kadar karbonhidrat var bilinçlenmemiz gerekir.

Sağlıklı (iyi) karbonhidratlar içeren yiyecekler neler?

Sebze içeren sağlıklı karbonhidratlı yiyecekler: Brokoli,havuç,yeşil yapraklı sebzeler yani roka,ıspanak,maydanoz,tere,brüksel lahanası gibi ve lif oranı yüksek sebzeler

Meyve içeren karbonhidratlar: Kızılcık,elma,muz,böğürtlen,çilek,nektar,papaya,ahududu,mandalina,karpuz ve ananas olarak sıralayabiliriz.

Bakliyat içeren karbonhidratlar:Fasulye,bezelye,mercimek,nohut,yulaf ezmesi,soya fasulyesi ve patates olarak sıralayabiliriz.

-Karbonhidrat içeren yararlı kuruyemişler: Badem, ceviz, fındık, makademya fındığı, yerfıstığı olarak sırayalabiliriz.

Tohumlar: Chia tohumu, kabak çekirdeğidir.

Zararlı karbonhidrat içeren yiyecekler nelerdir?

Gün içerisinde yediğimiz her yiyecek maalesef son derece yararlı denilmeyecek kadar korunmasız.Bunlar gerek yetiştirilme şekli olsun gerek bizim dikkat etme şeklimiz olsun vücudumuza çeşitli zararlar verebilir. Yararlı karbonhidratların yanında zararlı karbonhidratlar, beyaz şeker, gıdalara eklenen şeker gibi rafine edilmiş tahıllar olup bu tip karbonhidratlar enerji verirken yüksek kalori verir.

Kan şekerini ani şekilde yükselten kötü karbonhidrat, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilir. Yenilen karbonhidratın besin lifi ve protein sağlaması önemli.