Karın bölgesi yağlanma sebepleri neler?


1
1 puan

Karın bölgesi yağlanması ve şişkin görünmesi özellikle kadınları doğrudan etkileyen durumdur. Karın bölgesi yağlanması,sağlığınızı doğrudan etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Hem psikolojinizi etkiler hemde tip 2 diyabet,kas hastalığı ve sindirim sendromu yaşamanıza neden olabilir. Karın bölgesi yağlanma sebepleri nelerdir bakalım.

Karın bölgesi yağlanma sebepleri neler?

Karın bölgesindeki yağlanmalardan bir çok kişi rahatsız olup bu durumda istedikleri giysileri giyememektedir. Karın bölgesi yağlanması kalp ve damar hastalıkları, inme, tansiyon ve diyabet gibi hastalıklar için de önemli bir risk faktörüdür. Elinize bir mezura alıp bel çevrenizi ölçtüğünüzde erkeklerde 94 cm’nin kadınlarda ise 80 cm’nin üzerindeyseniz tehlike çanları çalıyor demektir.Karın bölgesindeki yağlanma ve şişkinliğin ana sebeplerini sizin için sıraladık.

Benzer içerik:  Sevval orucu nedir?

-Şekerli yiyecek ve içecekleri tüketmek :Gün içerisinde tükettiğiniz şekerli aromalı kahveler,şekerli gazlı içeceklerin içerisinde bulunan aşırı fruktoz göbek bölgenizde yağlanmaya sebep olan ana maddedir.Bu yiyecek ve içeceklerin çoğunda hem normal şeker hem de yüksek fruktozlu mısır şurubu fruktozda yüksektir. Düzenli şeker %50 fruktoz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu %55 fruktoza sahiptir.

-Alkol tüketimi:Aşırı alkol tüketimi göbek bölgesindeki yağlanmanın ana sebepleri arasında yer almaktadır.Gün içerisinde minimal ölçüde, özellikle kırmızı şarap tüketimi, kalp krizi ve felç riskini azaltabilir. Ancak, yüksek alkol alımı iltihaplanma, karaciğer hastalığı ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Trans yağlar:Trans yağ içeren gıdalardan sosyal ortamda kaçınmamız mümkün olmuyor. Dışarıda tükettiğimiz hamburgerler,kızartma patatesler,şekerlemeler,cipsler göbek çevresindeki yağlanmaya sebep olarak iltihaplanmaya neden olduğu görülmüştür. Bu; insülin direnci, kalp hastalığı ve diğer çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Benzer içerik:  Beyin kanaması geçiren sahibi ile buluşan köpeğin duygu dolu anları

-Menopoz:Menopoz bir kadının son adet dönemini yaşadıktan bir yıl sonra resmen ortaya çıkar. Bu süre zarfında östrojen düzeyleri çarpıcı biçimde düşmekte ve bu da yağın kalça ve uyluk yerine karında depolanmasına neden olmaktadır.

-Protein oranı düşük besinler tüketmek: Yüksek proteinli diyetler kendinizi doymuş ve tatmin olmuş hissetmenizi sağlar, metabolik hızınızı arttırır ve kalori alımında azalmaya yol açar.Proteini düşük oradan besinler tüketmeniz sürekli karnınızı acıktırarak şekerli ve trans yağlı gıdalar tüketmenize sebep olacaktır.

-Yetersiz uyumak:Gün içerisinde en az 6 saat ve karanlık bir odada uyumanız yaşam kalitenizi oldukça arttıracaktır.. Yapılan araştırmalar sonucu uyku apnesi olan ve günde en az 5 saat uyuyan kişilerin diğer kişilere oranla 15 kilo daha alma riski ve göbek bölgesinin yağlanma ihtimalinin daha fazla oranlarda olduğu görülmektedir.

Benzer içerik:  4 çocuk annesi ve avukat desek inanır mısınız ?

-Stres ve kortizol: Kortizol hormonu hayatımızda yaşadığımız bütün olaylara en hızlı tepki veren baş hormonumuzdur. Böbreküstü bezleri tarafından üretilir ve “stres hormonu” olarak bilinir, çünkü vücudunuzun strese cevap vermesine yardımcı olur.Ne yazık ki aşırı miktarda üretildiğinde, özellikle karın bölgesinde yağlanma ve kilo alımına neden olabilir.