Kas gevşeticilerin etkileri nelerdir?


0

Kas gevşeticiler, kasların kasılması,kireçlenmesi ve stres sonucunda kişiyi rahatsız eden durumlarda kullanılmaktadır. Bunların dışında aşırı spor yapıp buna uzun süre ara verip tekrardan yapılan spor sonucu kaslarda kasılmalar görülebilir ve kas ağrıları kişinin yaşamını olumsuz şekilde etkiler. Peki, kas gevşeticilerin vücuda ne gibi bir etkisi vardır?

Kas gevşetici nedir? Kas gevşeticilerin Eetkileri 

Kas gevşeticiler; merkezi sinir sistemine ve sinirlerin birleşme noktalarına etki eder. Kas spazmlarının tedavisinde kullanılırlar. Kas gevşeticilerini kullanırken bilmemiz gereken; Kaslarda kasılma bir hastalık durumu değil, iskelet sistemindeki bazı rahatsızlıklardan kaynaklı meydana gelen bir savunma mekanizmasıdır. Vücudun verdiği bir savunma tepkisidir. Genel olarak rahatsızlıkların tümünde ağrının esas neden, enflamasyondur. Enflamasyon geçtiği zaman kaslar kendiliğinde kasılmayı bırakırlar.

Kas gevşeticilerin spor amacı ile kullanımlara etkileri değerlendirildiğinde kaslarda ortaya çıkan ağrılı durumların giderilerek en azından günlük hayatın sürdürülmesini sağlayacak kadar vücuda hakim olmayı sağlayan kullanımları sağlamak mümkün olmaktadır.Başka ilaçlarla kolaylıkla etkileşime giren kas gevşeticiler vücudun dengesini bozabilecek çeşitli yaralanmalara da yol açabilir. Sporcular için kas gevşeticilerin zararlarından söz edildiğinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise bağımlılık durumudur. Her ağrı ile karşılaşmasında bu ilaçları kullanan kişilerin ilerleyen zamanlarda bağımlılığın ötesine geçen kas rahatsızlıklarıyla karşılaşması da söz konusu olabilecektir.

Kask gevşeticilerin yan etkileri

-Bulantı

-Kusma 

-Mide Bulantısı

-Ağız Kuruluğu 

-Geçici Bilinç Bulanıklığı

-Ani hareketlerden kaçınılmalıdır. 

-Sindirim sistemi bozuklukları