Kedi ve Köpeklerden bulaşan hastalıklar neler?


0

Kedi ve köpekler günlük hayatımızda en iyi arkadaşlarımızdan biridir.Yıllar boyunca sahiplerine sadık olduğuyla bilinen kedi ve köpekler bazen hayatımız için tehlikeli olabiliyorlar. Kedi ve köpeklerden bulaşan rahatsızlıkların çoğu tırmalanma ve dokunma yoluyla meydana gelmektedir.Kedi ve köpeklerden bulaşan hastalıklar tırmalama,kurtlanma,çizikler,uyuz,kuduz,Pasteurella,Lyme gibi isimlerle yer almaktadır.

Kedi ve Köpeklerden bulaşan hastalıklar neler?

Kedi ve köpeklerden bulaşan hastalıklar biz insanlarda ne gibi semptomlar yaratıyor bakalım.Kedi ve köpeklerden gelen tepkiler sonucu ısırma ya da bulaşan hastalık tepkisinde vücudunuzda şişme,ateş,kusma,terleme,kızarıklık,kanama ve enfeksiyon gibi belirtiler meydana gelmektedir.Sizin için bu hastalıkları sıraladık.

-Kuduz : Korku, saldırganlık, aşırı tükürük salgılama, dengesizlik, nöbetler, felç.Bu hastalık, dünya çapında yılda yaklaşık 59.000 insanı öldürüyor. Virüs, hayvanın tükürüğünden, tipik olarak bir ısırık yoluyla bulaşır. Ve hastalığın görünür işaretleri belirdiğinde, genellikle ölümcül olur.

-Uyuz : Yoğun kaşıntı, döküntü, etkilenen bölgede kabuklanma, saç dökülmesi gibi belirtileri yer almaktadır.Uyuz, köpeklerde (kedilerde daha az) akarların neden olduğu yaygın bir deri hastalığıdır. Bulaşıcı özellik taşıyan akarlar, cildin altına girerek kaşınmaya ve tahrişe neden olur. Tedavisi hem evcil hayvanlar hem de insanlar için birkaç hafta sürebilir.

-Toksoplazmoz: Kedilerden insanlara bulaşan rahatsızlıklardan en çok görüneni bu rahatsızlıktır.Belirtilerinin arasından en önde sas ağrıları, ateş, baş ağrısı, konfüzyon, nöbetler, kusma, ishal gelmektedir. Genelde kedilerin dışkısından geçen bu parazit, dışarıda yemek yemenin bir sonucu olarak görülür. Ayrıca, kediler genellikle belirtilerini göstermezler, bu yüzden risk altında olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle temizlik yine en etkili yöntemdir.

-Kedi tırmalaması ya da çiziği : Isırık veya çizik, şişmiş lenf, ateş, baş ağrısı, boğaz kasları ve eklem bölgesinde şişlik veya kabarma, halsizlik, iştah kaybı gibi belirtileri yer alır. Kedi çizikleri fazlaca ağrılı olabilir. Aynı zamanda bakteriyi de beraberinde getirir. Cornell Koleji Veteriner Kliniğine göre “Bu bakteriyel enfeksiyon genellikle kediden insana çiziklerle bulaşır, ancak ısırık yaraları yoluyla da bulaşabilir.”

-Kurtlanma : Mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı, kilo kaybı gibi nöbetli olacak şekilde belirtileri yer almaktadır. Köpekler ve kediler genellikle yuvarlak solucanlar ve kancalı kurtlar da dahil olmak üzere bağırsak parazitlerini taşır. Bu parazitler genellikle dışarıda olan hayvanlarda ve yavrularda bulunur. Bu yüzden evcil hayvanınıza iyi bir hijyen uygulamanız gerekir.

-Pasteurella : vücudunuzda şişlik, kızarıklık, ağrı, cildin sıcaklığı gibi belirtileri barındırır. Pasteurella, kedilerin ve köpeklerin üst solunum yollarında yaygın olarak bulunan bakterilerdir. Araştırmalara göre bu enfeksiyon çizikler veya ısırıklar yoluyla bulaşabilir. Genellikle lokal bir deri enfeksiyonu olarak ortaya çıkar ve antibiyotiklerle temizlenebilir.

-Lyme hastalığı : Lyme hastalığı ya da Borreliosis, genellikle kene ısırmaları yoluyla bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Yine de, bir kene onları ısırıp enfekte ederse, kediler de bu hastalığı bulaştırabilir. Bu nedenle, bir kediyi evlat edindiğinizde, derisinde parazit olup olmadığını kontrol etmek ve gerekirse test edilmesini sağlamak en iyisi olur.