Kemoterapi Nedir,Nasıl Uygulanır,Yan Etkileri Nelerdir


0
1 paylaşım

Kemoterapi, günümüzde en çok uygulanan bir tedavi biçimidir. “ilaçla (Sitotoksik) tedavi” anlamına gelir ve daha çok kanser hücrelerini etkileyen kanser ilaçları kullanılarak yapılan tedavi için kullanılan terimdir. Kanserin cinsine göre kemoterapinin amaçları, yan etkileri ve uygulama süresi de farklılaşabilir. Kemoterapi bir tedavi biçimi olmakla beraber bölgede bulunan tümörün ilaçla küçültülmesi ya da etkisiz hale getirilmesi durumuna denir. Kemoterapi,hasta da yapılan testler sonucunda evresine göre kanseri tedavi etmek, yayılımını önlemek, tümörün büyümesini yavaşlatmak ve vücudun farklı bölgelerine yayılmış kanser hücrelerini yok etmek amacıyla uygulanır. Bazı durumlarda kemoterapi tek tedavi seçeneğidir, bazen de kemoterapi diğer tedavilerle (cerrahi ve radyoterapi) arka arkaya veya eş zamanlı olarak uygulanır. Cerrahi öncesi tümörü küçültmek amacıyla veya ameliyattan sonra yayılmasını önlemek için koruyucu amaçlı kemoterapi yapılabilir. Aynı uygulamalar radyoterapi öncesinde ve sonrasında yapılabildiği gibi, radyoterapi ile aynı anda da kemoterapi uygulanabilir.

Kemoterapi İlaçlarının Etkileri Nasıl Olur 

Kemoterapi ilaçları çeşitlidir. Bunların bir kısmı tümöre doğrudan etkili kemoterapotik ilaçlar iken diğerleri hormonlar, hedefe yönelik ilaçlar ve bağışıklık sistemi kuvvetlendiren biyolojik ilaçlardır. Günümüzde hedefe yönelik tedavi olarak isimlendirilen tümör hücresinin ilerlemesini engelleyen tedavi yöntemleri de vardır. Bu ilaçların yan etkilerini farklıdır. Uygulanan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda dağılır. Tümöre doğrudan etki eden kemoterapi ilaçları tümör hücrelerinin yapı taşlarına etki eder, hücrelerin büyümesine ve çoğalmasına engel olarak, tümörü yok eder.

Kemoterapi ilaçlarının seçimi hastanın sağlık durumu, geçirmiş olduğu ya da devam eden hastalıkları varsa bu duruma göre dikkate alınır,yaşı ve sağlık durumu uzman onkoloji tarafından test edilerek karar verilir. Tedavi sürecine uygun ilaçlara hastanın cevap vermesi sonucu 3-4 haftalık bir tedavi süreci başlar. Bu durumda kişinin vücudunun bu ilaç periyoduna ayak uydurup uydurmadığı tartışılır.Tedavi aralıkları gereksiz uzatıldığında tümöre kendini toparlama ve ilaçlara direnç kazanarak güçlenme şansı verilmiş olur. Bu şekilde büyüme ve yayılma devam eder ve tedavi şansı azalır. Bu nedenle kemoterapi seanslarının zamanlaması konusunda doktor önerisi doğrultusunda ilerlenmeli.

Benzer içerik:  Diş tartarı nasıl temizlenir

Kemoterapi İlaçları Nasıl Uygulanır ve Hastaya Yan Etkileri Nelerdir 

Kemoterapi ilaçları 3-4 haftalık izleme sonucu hastaya uygulanma kararı verildiğinde süreç eğer uzunsa bu dönemde kişinin hastaneye yatma talebi bulunabilir. Bu durumda verilen yüksek dozda ilaçlar serum ile beraber karıştırılarak damar yolu ile verilebilir. Evde alınan haplar damardan alınan ilaçlar kadar önemli olduğu için eksik ya da yanlış kullanılmamalıdır. Kemoterapi hastalığın durumu ve bulunduğu yere göre bazen karın boşluğuna, akciğer zarı içine ve mesane içine uygulanabilir. Bu uygulamalar mutlaka bir merkezde ve uzman bir onkolog kontrolünde yapılmalıdır.

Yan Etkileri 

-Kemoterapi tedavisi sırasında verilen ilaçların etkisine bakılarak hasta da bulantı-kusma gerçekleşebilir. Bu etkiler fazla ise doktor ilacın dozunu bu duruma göre ayarlayabilir.

-Sıcak yiyecekler bu hastaların midesini bulandırır.Bu yüzden soğuk sandviçler ve peynir gibi besinler tüketilebilir.

-Kemoterapi uygulamasından bir gün önce, tedavi günü ve ertesi günü sıvı bir diyetle besleniniz. Öğünleri hafif tutarak sık beslenmeye çalışınız.

-Kemoterapi sırasında ağzınızda hoş olmayan, metalik ya da ilaç tadı algılamasını azaltmaya yardımcı olan sert veya yumuşak, naneli ve ekşi şekerlemeler yemeyi denemeniz öneriler arasındadır.

-Uyandığınızda bulantı hissediyorsanız size önerilen bulantı giderici ilacı yataktan kalkmadan alınız 30 – 60 dakika kadar dinlendikten sonra kahvaltı yapınız. Tüm bunlara rağmen bulantı kusmanız devam ederse vücudunuzdan sıvı ve tuz kaybı sonucu birçok problemle karşılaşabilirsiniz.

-Baharatlı ve yağlı besinleri tüketmekten uzak durun.

-Kemoterapi esnasında verilen ilaçların yan etkisi olarak 3. hafta gibi sürelerde saçlarınız maalesef dökülecektir. Bunu bilerek morelinizi bozmayın ve psikolojik destek alın.

-Tedaviye yönelik halsizlik olacağı için kısa yürüyüşler yapın.

-Bu süreçte ağız ve diş etleriniz zarar görebilir çeşitli yöntemlerle ağız gargarası kullanabilirsiniz.

Benzer içerik:  Yüzdeki yağlanma nasıl giderilir?

-Kemoterapi sürecinizde kişisel bakım,ilaç alımı ve enfeksiyon kapılmaması için tuvalet temizliğinize önem vermelisiniz.

-Gerek kanserin kendisi gerekse tedaviler, kanama ve pıhtılaşma sisteminde sorunlara neden olabilir. Nadiren yüksek doz kullanıldığında kemoterapi ilaçları kanda pıhtılaşmayı sağlayan trombosit (PLT) sayısını azaltabilir. Bu nedenle kanamaya eğilimini artabilir.

-Vücudunuzdaki herhangi bir yerin kanamamasına özen gösterin.

-Asprin Kullanmayın..
OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.OR


Forgot your password?


OR


Note: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.