Kıble nasıl bulunur?


0
3 paylaşım

Namaz,müslümanlığa inan kişilerin 5 vakit olarak farz kılınan bir ibadet olarak bilinir. Kıble namaz kılan kişi için çok önemli bir unsurdur.Kıblle,namazı Kâbe’ye karşı kılmak demektir. Mekke’de bulunan Kâbe binasının istikametine Kıble denir.Peki kıbleyi tespit edemediğimiz durumlarda ne yapmalıyız ? Kıble nasıl bulunur bakalım.

Kıble nasıl bulunur ?

Kıblenn tarihine göz gezdiriyor olursak: Kıble önce Kudüs olduğu bilinmektedir. Hicretten onyedi ay sonra, Şaban ayının ortasında salı günü öğle veya ikindi namazının üçüncü rekatinde iken Kâbe’ye dönülmesi emir olundu.Kıblenin yapıısını biraz incelersek Kâbe’nin binası değil, arsasıdır. Yani yerden Arş’a kadar, o boşluk kıbledir. Bunun için kuyu, deniz dibinde, yüksek dağların tepesinde, uçakta, bu yöne doğru namaz kılınabilir. Hacı olmak için de, Kâbe’nin binasına değil, o arsaya gidilir, başka yerlere giden, hacı olamaz diye yorumlandığı görülmektedir.

Namaz kılarken bulunduğumuz yerde kıble yoksa kendi imkanlarımız ile kıbleyi bulmaya çalışabiliriz.Kıbleyi ilk bulmak için sabah güneşin doğduğu yönü tespit etmelisiniz.. Sol kolumuzu doğuya, sağ kolumuzu batıya uzattığımızda kuzey yönü arkamızda kıble yönü olan güney ise ön cephemizde kalacaktır. Türkiye’de kıble takribî olarak güney ile güneydoğu yönleri arasında bulunuyor. (Güneyden doğuya doğru 23 derecelik bir açı). 99’luk tesbihi çevirme yöntemi de kıble bulma yöntemleri arasındadır.

Kıble açısı :Kabe’nin bulunduğu nokta, bizim bulunduğumuz nokta ve kuzey kutbu arasında oluşan küresel üçgenin trigonometrik çözümünün açı cinsinden ifadesi olarak kullanılmaktadır.

İstikbal-i Kıble; Namazı kıbleye yönelerek kılmaktır. Namazı kıbleye yönelerek kılmak şarttır. Mekke’de bulunan ve Kabe’yi gören kimse doğrudan doğruya Kabe’nin kendisine yönelir. Kabe’yi görmeyen kimse ise, Kabe’nin bulunduğu tarafa yönelerek namazını kılar. Mekke şehrinin enlemi 21° 26 ‘ , boylamı 39° 49 ‘. Güneşin arz üzerinde bakıldığında görüldüğü nokta (astronomik ifade ile deklinasyonu) her gün için değişmektedir. Güneşin deklinasyonu ; 21 Haziranda kuzey yarım küresinde +23° 27 ‘ , 21 Aralıkta güney yarım küresinde 23° 27 ‘ ‘dır.

Türkiye saatine göre kıble saatleri

Türkiye saatine göre 28 Mayıs gunu saat 12 18’de ve 16 Temmuz günü saat 12 27;’de Edirne’den Kars’a kadar kıble saatleri aynı olmaktadır.

Elinizde hiç imkanınız yoksa kıble nasıl bulunur ?

 • Bir güneş saati yap. Düz bir zemin bul ve öğleden önce zemine 1 metre uzunluğunda bir çubuk veya dikey bir cisim yerleştir.
 • Yerdeki gölgenin ucunu işaretlemeniz gerekecektir.
 • Gölgenin uzunluğunu ölç ve gölge uzunluğunu yarıçap olarak kullanarak çubuğun etrafına bir çember çiziniz.
 • Gün ilerledikçe gölge kısalacak ve çemberden uzaklaşacak. Günün bitmesine yakın uzamaya başlayacak ve tekrar çembere dokunacak. Bu noktada, tekrar işaretle ve iki işaret arasına bir çizgi çizmeniz gerekir. Çizgi batıdan doğuya doğrudur; ilk nokta batı, ikincisi de doğudur.
 • Batı-doğu çizgisine dik bir çizgi çizersen kuzey-güney hattını elde etmiş olursunuz.

Pusula ile kıble bulma nasıl olur ?

 • İlk öncelikle telefonlarınızda ya da elinizde bir kıblenizin olması gerekmektedir.
 • Test edilip onaylanan bu yöntem size tam olarak kıbleyi göstermez, fakat Mekke’ye göre nerede olduğunu biliyorsanız bu yöntem yerdeki çubuktan çok daha güvenilirdir.
 • Kıbleyi pusula kullanarak bulmakla ilgili detaylı anlatıma buradan ulaşabilirsin veya şu adımları takip edebilirsiniz.
 • Bir Kıble pusulası edinmeniz.
 • Bulunduğun konumda Mekke’nin yönünü öğrenmeniz gerekecektir.
 • Pusulanı düz tut ve iğnenin durmasını bekle. Bulunduğun konumdaki Mekke yönüne dönmeniz yeterli olacaktır.